پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
ساعت : 12 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
آخرین اخبار از پیگیری وضعیت امام موسی صدر/نهایی کردن نقشه راه آزادی 
 
 
 علی جعفر آبادی مسئول روابط عمومی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص انتشار اخباری مبنی بر احتمال حضور امام موسی صدر در زندان‌های مخفی قذافی در آفریقا از جمله ساحل عاج گفت: این موضوع را تا وقتی اخبار دقیق و موثق نداشته باشیم نه می‌توان رد کرد و نه قابل تایید است؛ اما می‌تواند امکان داشته باشد چرا که قذافی در این قاره زندان و کاخ‌های زیادی داشته است.

 
وی یادآور شد: نکته مهم این است که انتشار این گونه اخبار نباید باعث شود قذافی و دستگاه حاکم لیبی در زمان قذافی بتوانند با این بهانه از پاسخگویی شانه خالی کنند. بر اساس اسناد موجود و نیز احکام قضایی صادر شده، امام صدر لیبی را به مقصد هیچ کشوری ترک نکرده و آخرین بار در لیبی دیده شده است و به همین علت است که بازماندگان حکومت قذافی باید پاسخگو باشند.

 
جعفر آبادی در خصوص کسب اخبار و اطلاعات از باقیماندگان رژیم قذافی با اشاره به اینکه عبدالله السنوسی رئیس دستگاه اطلاعاتی قذافی حاضر به هیچگونه همکاری با کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر نشد و خبرهایی که از قول وی منتشر می‌شود همگی کذب محض است، اظهار داشت: سیف الاسلام قذافی نیز با توجه به اینکه در آن ایام کوچک بوده، به طور طبیعی اطلاع دقیقی از موضوع ندارد.

 
مسئول روابط عمومی موسسه فرهنگی امام صدر ادامه داد: با توجه به اینکه سیف الاسلام چند بار پیشنهاد داد تا این پرونده را با پرداخت پول به مصالحه کشانده و مختومه کند، باید به طور کامل بازجویی شود، شاید از برخی جریانات مطلع باشد.

 
جعفر آبادی با اشاره به همکاری خوب دولت انتقالی با کمیته پیگیری امام موسی صدر اظهار داشت: مسئله امام صدر به دلیل آنکه بین سه دولت ایران، لبنان و لیبی در جریان است، به کندی پیش می‌رود. لیبی در حال حاضر شرایط پس از انقلاب را تجربه می‌کند و مشکلات زیادی را پیش رو دارد.

 
وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال که سفیر ایران در لیبی چه فعالیت‌هایی را برای پیگیری موضوع داشته است، گفت: در اولین سفر آقای اکبری به لیبی، خانواده امام صدر به لیبی، با ایشان همراه بوده و وی را به طور کامل در جریان امور قرار داده‌اند.

 
مسئول روابط عمومی موسسه فرهنگی امام صدر یادآور شد: زمانی که قذافی زنده بود، موضوع از طریق مجامع حقوقی بین‌المللی پیگیری شده و حکم جلب وی در لبنان نیز صادر شد که در پی آن قذافی از سفر به این کشور امتناع می‌ورزید، اما با کشته شدن وی، پی گیری‌ها به صورت جلسات حضوری مکرر با مقامات لیبیایی دنبال می‌شود. آنها با کمیته پیگیری همکاری بسیار خوبی دارند که امیدواریم تداوم یابد.

 
جعفر آبادی در پاسخ به این سوال که هدف از سفر اخیر گروهی از مقامات لبنان به لیبی چیست، گفت: با توجه به دغدغه‌های گوناگون دولت انتقالی و فراز و نشیب‌هایی که در پیگیری آزادی امام صدر وجود داشته و برای جلوگیری از از دست رفتن زمان، گروهی از لبنان برای نهایی کردن نقشه راه آزادی امام موسی صدر به لیبی رفته‌اند تا بر اساس آن همه افراد صاحب مسئولیت ملزم به انجام وظایف خود در چارچوب زمانی مشخص باشند.

:: برچسب‌ها: آخرین اخبار از پیگیری وضعیت امام موسی صدر, نهایی کردن نقشه راه آزادیتصادف در شبرغان با 44 کشته و زخمی
نوشته شده در شنبه بیست و نهم مهر 1391
ساعت : 11 قبل از ظهر
نویسنده : کیلکین

در یک رویداد ترافیکی در ولایت جوزجان 8 تن جان باختند و 36 تن دیگر زخمی شدند.

لعل محمد احمدزی سخنگوی فرماندهی پولیس در شمال کشور به رسانه ها اظهار داشته است که این رویداد در حوالی ساعت 9 دیشب در شبرغان هنگامی رخ داد که یک موتر مسافربری که سرنشینان آن برای شرکت در مرحله نهایی لیگ برتر افغانستان به کابل می آمدند با یک موتر باربری تصادف کرد.


:: برچسب‌ها: تصادف در شبرغان با 44 کشته و زخمیامنیت افغانستان تنها جنگ روانی است
نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم مهر 1391
ساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

مشکلات افغانستان حتما دلیلی ندارد که در 2014 پدیدار شود و می تواند در 2013 بیدار شود و باعث سقوط شود حتما در 2014 چه دلیلی دارد و چه چیز تازه ای وجود دارد که باعث سقوط می شود 

امنیت در افغانستان بیش از این که وضعیت عینی باشد وضعیت روانی است برای مردم وضعیت جامعه را جهنم ساختند با این جنگ روانی. این گزارش در این وضعیت نه به نفع مردم افغانستان و نه به نفع آمریکا.

داکتر عبد القیوم سجادی عضو مجلس نمایندگان در برنامه کنکاش گفت: وضعیت موجود در افغانستان برای همه مشخص است برای بیرون رفت از این مشکل چه باید کرد؟
افکار عمومی در سیاست ساخته می شود و افکار عمومی هیچ وقت به واقعیت های سیاست دسترسی ندارد حتی اگر افغانستان بعد از 2014با سقوط مواجه نشود یک تحلیلگر می تواند ذهنیت افکار عمومی را طوری بسازد که گویا بعد از 2014 ، به نظام سیاسی اعتمادی نمی شود داشت.

انتقادی که بر گزارش گروه بحران است در محتوا نیست بلکه در نتیجه گیری است چرا که محتوایش را همه می دانند و بحث اینجاست که وقتی مردم به 2014 فکر می کنند به این نتیجه میرسند که اوضاع بعد از 2014 بسیار به هم ریخته خواهد شد و از این جهت قابل نقد است که افکار عام را خدشه دار می کند.

مشکلات افغانستان حتما دلیلی ندارد که در 2014 پدیدار شود و می تواند در 2013 بیدار شود و باعث سقوط شود حتما در 2014 چه دلیلی دارد و چه چیز تازه ای وجود دارد که باعث سقوط می شود.

راه حل برای این مشکل چیست؟
اگر امیدی به بازسازی حکومت موجود افغانستان وجود داشته باشد که متاسفانه وجود ندارد ما نیاز به شکل گیری یک وفاق ملی در بین حلقات سیاسی افغانستان داریم که اگر بوجود نیاید حتی اگر بهترین انتخابات هم داشته باشیم از نظر بازندگان، انتخابات همیشه غیر قابل قبول است.

تعریف یک برنامه ملی در افغانستان سخت است اما ناممکن نیست. حضور جامعه جهانی گرچه تا حدی در این 10 سال مفید بود اما یک صحنه جبران ناپذیری را بر فرهنگ سیاسی ما وارد کرد، که آن نبود اعتماد به نفس است که هر وقت با یک مشکل مواجه می شویم دنبال خارجی ها هستیم.

ما تنها یک راه داریم که خود افغانستانی ها محوریت وفاق را ایجاد کنند با تمرکز روی 2014 که از این موضوع استفاده کنند برای گرد هم جمع شدن.

اگر مردم وفاق نکنند و وضعیت بهتر نشود پیامد چه خواهد بود؟
افغانستان سالیان متمادی با جنگ های خونین همراه خواهد بود و نباید وفاق ملی را آرمانی در نظر بگیریم. گزینه مهم این خواهد بود که حکومت در یک فراخوان ملی از تمام کسانی که نظام را می پذیرند و انتقاد دارند جمع کند و یک پلان ملی را در برابر تهدیدات 2014 عملی کنند.


:: برچسب‌ها: امنیت افغانستان تنها جنگ روانی استایران وضعیت افغانستان را درک کند!
نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم مهر 1391
ساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

امضای توافقنامه های راهبردی افغانستان با کشورها ، برضد هیچ کشوری در منطفه نیست و ما با همسایه های خود به خصوص ایران رابطه هایی داریم که فراتر از هر قرار داد است. اما ماهم در مقابل از همسایه های خود توقع داریم که افغانستان را و نیازهای فعلی افغانستان را درک کنند 

معاون وزارتخارجه ایران که به کابل آمده است ، پس از دو روز گفتگو با مقامات وزارتخارجه افغانستان، در یک کانفرانس خبری مشترک با معاون سیاسی وزارتخاجه افغانستان شرکت کرده ابراز داشت که سفرش به افغانستان نتایج سودمندی برای هر دو کشور داشته است.

جاوید لودین و سید عباس عراقچی، روز یکشنبه در گفتگوی مشترک با رسانه ها، ایران و افغانستان را دارای مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی فراوانی دانستند.
جاوید لودین معاون سیاسی وزرت امور خارجه افغانستان گفت: مهمترین موضوع برای دو کشور همکاری و ارتباطات بیشتر، بویژه بین مقامات قضایی است.
لودین در عین حالی که ابراز امیدواری می کند، هیچگونه جنگی در منطقه صورت نگیرد ، بر ادامه روابط افغانستان با ایران تاکید می ورزد.
وی علاوه کرد که امضای توافقنامه های راهبردی افغانستان با کشورها ، برضد هیچ کشوری در منطفه نیست و ما با همسایه های خود به خصوص ایران رابطه هایی داریم که فراتر از هر قرار داد است. اما ماهم در مقابل از همسایه های خود توقع داریم که افغانستان را و نیازهای فعلی افغانستان را درک کنند.
جناب لودین در حالی این سخن ها را بیان داشت که ایران از امضای توافقنامه های راهبردی افغانستان با آمریکا و دیگر کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده است.
وی اضافه نمود که رسانه ها اطلاعات خود را برای مبنای واقعیات و مصالح و منافع دو کشور منعکس کنند.

در این گنفرانس خبری مشترک ، سید عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارتخاجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در مذاکره با معاون وزیر خارجه افغانستان به توافق رسیدیم که ارتباطات و روند همکاریهای دو کشور افزایش یابد.
وی با بیان اینکه دو کشور بخاطر وجود معضل مواد مخدر آسیبهای زیادی دیده اند، گفت: ما در زمینه مبارزه با مواد مخدر قوانین سختگیرانه ای داریم و افرادی که جوانان دو کشور را آلوده می کنند، نباید از این قوانین فرار کنند.

عراقچی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که چنانچه آمریکا از پایگاه های افغانستان برای حمله به ایران استفاده کند، عکس العمل کشور شما چه خواهد بود ، گفت: مقامات آمریکایی را عاقل تر از آن می بینیم که این عمل را انجام دهند.
وی تاکید کرد: به هر حال شاید آغازگر این جنگ آمریکا باشد ولی پایان آن مطمئنا با این کشور نخواهد بود.
معاون وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: اتباع خارجی در ایران مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه می شوند و افرادی که در ایران دچار تخلف می شوند، مطابق قوانین این کشور محاکمه و مانند اتباع ایرانی با آنان برخورد خواهد شد.:: برچسب‌ها: ایران وضعیت افغانستان را درک کندبیانیه ی شورای اتحاد سنی بر علیه طالبان
نوشته شده در شنبه بیست و دوم مهر 1391
ساعت : 1 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
اسلام تایمز : حدود پنجاہ روحانی وابسته به یک ائتلاف دینی در

 پاکستان روز پنجشنبه بیانیه ای را علیه طالبان و آمریکا صادر کردند.

بیانیه ی شورای اتحاد سنی بر علیه طالبان

در بیانیه ی این ائتلاف موسوم به ’’شورای اتحاد سنی‘‘ آمدہ است، تشریح اسلام توسط طالبان نادرست و مغایر شریعت اسلامی است.

 

علمای پاکستانی در این بیانیه ھمچنین حمله اخیر را به یک دختر طرفدار حقوق بشر بدست طالبان در منطقه ’’سوات‘‘ ایالت خیبرپختونخواہ محکوم کردند.

 

دختری به نام ’’ملاله یوسفزیی‘‘ که برای ترویج حقوق دختران از جمله آموزش و پرورش در منطقه ’’سوات‘‘ فعالیت  می کرد، روز سه شنبه بدست تروریستھا به شدت مجروح شد.

 

در فتوای علمای پاکستانی آمدہ است ، اسلام به حصول علم و آموزش و پرورش انسان از جمله زنان تاکید می کند و طالبان با حمله به این دختر ، مقررات دینی را نادیده گرفتند.

 

این فتوا با توجه به اینکه حضرت ’’محمد‘‘(ص) حفاظت جان و اموال را مھم تر و بالانر از قداست کعبه خواندہ ، تأکید شد ، کشتن یک انسان بی گناہ مساوی قتل سایر بشریت است.

 

در این فتوا ھمچنین آمدہ است، آمریکا دشمن اسلام و پاکستان است و ھمکاری با آن کشور مغایر شریعت اسلامی است.


:: برچسب‌ها: بیانیه ی شورای اتحاد سنی بر علیه طالباناجباردختران به رفتن استخر مختلط
نوشته شده در شنبه بیست و دوم مهر 1391
ساعت : 1 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
اجباردختران به رفتن استخر مختلط

یک دختر مسلمان 12 ساله ی اهل فرانکفورت که در کلاس آموزش شنای مختلط پسر و دختر شرکت نمی کرد، کارش به دادگاه رسید و دادگاه این کشور مدعی آزادی و حقوق بشر نیز درخواست این دختر مسلمان برای عدم شرکت در این کلاس آموزشی مختلط را به بهانه ضرورت آموزش برای همه آلمانی ها رد کرد!

هانس روت هاوگ، قاضی دادگاه هسن گفت: این دختر مسلمان باید در کلاس آموزش شنا شرکت می کرد لذا در چنین زمانی و موارد استثنایی دلیلی برای عدم شرکت وجود ندارد.

گفتنی است؛ سابقا و در دادگاه های دیگر آلمان نیز در مواردی شبیه به مورد بالا قضاوت های مشابهی صورت گرفته است اما به دلیل تکرار این مسئله، دادگاه ایالت هسن تصمیم به تجدید نظر گرفت. این تجدید نظر برای سنجیدن دو جنبه ی حقوق آزادی دینی و مأموریت دولت آلمان در آموزش مردم این کشور برگزار می شود.

روت هاوگ در این باره گفت: این دختر مسلمان بی شک در اعتقادش کاملا استوار و جدی است اما پوشیدن یک لباس شنای بلند در این موقعیت اضطراری برای او امکان پذیر بوده است. از نظر او این لباس مطابق احکام اسلام است.

دختر مسلمان پوشیدن این لباس را رد کرد و کلاوس مایسنر، وکیل او نیز در دفاع گفته است که این لباس مانند یک گونی پلاستیکی می ماند که آدم را زشت جلوه می دهد و به تحقیر او منجر می شود.

او همچنین در دفاع از دختر مسلمان درباره جلب توجه آن لباس در بین دانش آموزان دیگر صحبت کرد و گفت: علاوه بر موضوع مطرح شده، حضور وی در جمعی مختلط که پسرهای برهنه هم هستند؛ احساس حیای او را خدشه دار می کند.

دختر مسلمان نیز ضمن تائید سخنان وکیلش گفت: من دوست ندارم که پسرها را در لباس کوتاه ببینم.

اما دادگاه آلمان این استدلال ها را قبول نکرد و اعلام کرده است که این دختر مسلمان قصد دارد در آینده پزشک بشود و چنین شغلی خارج از موقعیت های اضطراری برای شنا نیست.

دادگاه فرانکفورت نیز در گذشته درخواست این دختر مسلمان را رد کرده بود.

دادگاه فدرال آلمان در سال 1993 تصمیم گرفته بود که دانش آموزان برای شرکت نکردن در کلاس آموزش شنا آزاد باشند مگر اینکه مدرسه کلاس های جداگانه برای پسر و دختر پیشنهاد دهد.

با این حال نماینده ی کشور آلمان در مقابل دادگاه هسن گفت: قوانین آموزش و پرورش تغییر کردند و باید به آنها احترام گذاشته شوند. همچنین دادگاه فدرال آلمان تأکید کرده است که افراد به دلیل مسایل دینی خود را از اکثریت جدا نکنند و آزادی دینی دختر مسلمان در این مورد استثنایی باید رد بشود.

قابل ذکر است که در ماه ژوئن سال جاری دادگاه فدرال آلمان در شهر برمن اعلام کرد که دختران مسلمان پایه ی ابتدایی دلیلی برای رهایی از کلاس آموزش شنا ندارند.

این دادگاه در این باره گفت: در دوران ابتدایی بنا به اختلافات بسیار، رهایی از این کلاس ها بی معنا است و رهایی از آن فقط بعد از سن بلوغ امکان پذیر می شود.

اما هم اکنون مسلمانان شاهدند که این رویه به سنین بعد از بلوغ هم سرایت کرده است و دولت مدعی آزادی و حقوق بشر قصد دارد؛ ابتدایی ترین حقوق مسلمانان را به بهانه ضرورت اموزش نادیده بگیرد.

دادگاه ایالت نرد راین وستفالن آلمان نیز در سال 2009 اعلام کرد که دانش آموزان مسلمان وظیفه دارند در کلاس آموزش شنا و اردوها شرکت کنند.

این اتفاقات در حالی می افتد که اخیرا مرکل برای فریب افکار عمومی جهان اسلام المان اعلام کرده بود که اسلام بخشی از آلمان است.

منبع


:: برچسب‌ها: اجباردختران به رفتن استخر مختلطآمریکا به اولین تعهد خود عمل کرد !!!
نوشته شده در شنبه بیست و دوم مهر 1391
ساعت : 12 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

بیش از دو هزار خارجی از عناصر مجاهدین خلق که اغلب دارای اصل و ریشه ایرانی هستند، هم اکنون در پایگاه شیندند هرات حضور دارند و اخیرا آموزشهای نظامی آنها بیشتر و فشرده‌تر نیز شده است تا در سال میلادی آینده با استفاده از نیروهای افغانستانی، ماموریت خرابکارانه خود را در داخل ایران آغاز کنند 

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper )، همانگونه که می دانید دخالت نظامی در امور کشورهای همسایه توسط آمریکا از خاک افغانستان، یکی از دغدغه های اصلی در پیمان استراتژیک میان کابل و واشنگتن بود.

قبل از امضاء و تصویب این پیمان، بارها و بارها کارشناسان و آگاهان مسائل سیاسی این خطر را به محترم کرزی گوشزد کردند که تصویب پایگاه های دایمی نظامی آمریکا در افغانستان، با هدف حمله به کشورهای همسایه صورت می گیرد. اما جناب رئیس جمهور به وعده های واهی مقامات کاخ سفید دلخوش کرد و گفت: آنها تعهد دادند که از خاک افغانستان بر علیه هیچ کشوری اقدام نظامی انجام ندهند.

هنوز شاید جوهر امضاء این پیمان خشک نشده باشد که یک روزنامه پاکستانی از اقدام آمریکا مبنی بر آموزش نظامی دو هزار نفر از منافقین در افغانستان برای انجام حملات خرابکارانه در ایران خبر داده است.

روزنامه پاکستانی «الامة» در این باره نوشت: نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان بر آموزش مجموعه‌ای از عناصر سازمان «مجاهدین خلق» (موسوم به منافقین) در ولایت هرات نظارت می‌کنند.

گروهک خلق یکی از شرورترین و پر دردسر ترین گروه های طردشده می باشد که تا چندی پیش آمریکا آنها را در عراق مستقر کرده بود و بر علیه دولت ایران عملیات های خرابکارانه انجام می دادند. پس از آنکه دولت عراق فعالیت این سازمان را در کشورش محدود کرد، تعدادی از اعضای آنها با حمایت آمریکا به کشور ما سفر کردند و در هرات مستقر شده اند.

این روزنامه در ادامه آورده است که عدم تاثیر تحریم‌های آمریکایی و غربی علیه برنامه هسته‌ای ایران، واشنگتن را بر آن داشته که با استفاده از گروهک‌های معارض بر روی ایجاد مشکلات سیاسی در داخل ایران سرمایه‌گذاری کند و با آموزشهای نظامی عناصر این گروهک در منطقه شیندند شهر هرات، باعث ایجاد خشونت و درگیری داخلی در ایران شود.

این روزنامه پرتیراژ پاکستانی نوشت: بیش از دو هزار خارجی از عناصر مجاهدین خلق که اغلب دارای اصل و ریشه ایرانی هستند، هم اکنون در پایگاه شیندند هرات حضور دارند و اخیرا آموزشهای نظامی آنها بیشتر و فشرده‌تر نیز شده است.

بنا بر این گزارش، آمریکا به پیشنهاد اسرائیل به آموزش این افراد می‌پردازد و بر اساس طرحی که آنها برنامه‌ریزی کرده‌اند، در سال میلادی آینده این افراد ماموریت خرابکارانه خود را در داخل ایران آغاز خواهند کرد. هم اکنون واشنگتن محدودیت‌های مالی را برای این افراد برداشته و آنها دارای حساب‌هایی بانکی هستند. از سوی دیگر برخی از اعضای خانواده شاه سابق ایران، با اعضای این گروهک ارتباط دارند و خواستار تداوم فعالیت آنها علیه حاکمیت ایران می باشند.

در همین راستا نیز برخی از اعضای این خانواده سلطنتی در سال 2007 به افغانستان سفر کردند و میهمان عبدالولی خان داماد ظاهر شاه بودند، که بر اثر فشارهای دولت ایران ناگزیر به ترک کشور شدند.

جناب کرزی و همه کسانی که با گرفتن چندرغاز دالر تن به تصویب این پیمان دادند، فکر می کنند که آمریکا مستقیما حمله نظامی می کنند ( که البته اگر شرایطش پیش بیاید، هیچ ابایی از انجام آن ندارد)، اما آمریکاییها آنقدر زیرکانه عمل می نمایند که تا کرزی صاحب به خود بیاید می ببیند، شده است آنچه نباید می شد. همانگونه که تمام معادن و منابع ما را به غارت بردند و آب از آب تکان نخورد.

اینکه عملیات گروهک منافق بر علیه ایران از کی آغاز می شود؟ آمریکا چه برنامه هایی را طرح ریزی نموده؟ واکنش دولت ایران درباره استقرار این مخالفین در خاک کشور ما چیست؟ و ... سوالاتی است که زمان پاسخگوی آن خواهد بود. اما باید خطاب به همه آمریکا دوستان بگوییم: این مسئله ای است که باید میان دو کشور هر چه زودتر حل و فصل گردد ، ولی لازم است بدانید جاگیری یکی از جنایتکارترین گروهک های منطقه در خاک افغانستان جز بلا و نکبت برای نوجوانان و جوانان و دختران و زنان ما چیزی به ارمغان نمی اورد به ویژه اینکه یکی از اهداف همیشگی این گروهک جذب دختران نوجوان و جوان بوده است.

کسانیکه کوچکترین آگاهی در باره این گروهک داشته باشند، می دانند این گروه به هیچ دین و ایمانی پایبند نیستند و به راحتی به اعضای داخل گروه شان که پس از مدتی از آن ها استفاده های لازمه را بردند، سر می برند و به همراه خانواده های آن ها نابودشان می کنند.

این گروهک قریب به 1600 ایرانی را با فجیع ترین صورت ممکن به قتل رسانده اند و به کار خود افتخارهم کردند و اخیرا در حدود 2000 جوان کرد عراقی را به قتلگاه بردند تا به امال پست خود برسند که مردم و دولت عراق به زیرکی پس از چندین سال موفق به خروج کامل این منافقین از خاک کشورشان شدند.

حال آمریکا این افراد را در خاک کشور ما که سه دهه جز بدبختی و جنگ و خونریزی چیزی به خود ندیده است، مستقر کرده است! مطمئنا دیری نخواهد گذشت که این ها برای رسیدن به اهداف پلید خودشان در مبارزه با کشور ایران، از جوانان پاک و معصوم افغانستانی استفاده می کنند چرا که خود توان دخالت مستقیم در ایران ندارند.

آمریکا و سرکرده های این گروهک می دانند که جوانان افغانستان نیاز به آموزش زبان فارسی ندارند و بعضا بخاطر برخی مشکلات دوران مهاجرت شاید دل خوشی از این همسایه هم نداشته باشند، لذا با دادن پول های فراوان و وعده های پوچ سفر به کشورهای غربی و تحصیل در آن دانشگاه ها و شستشوی مغزی کامل جوانان ما ، آن ها را برای انجام عملیات های انتحاری و خرابکارانه آماده می کنند و قطعا پس از اتمام هرعملیاتی نیز به راحتی جوانان ما را که سرمایه های فردای افغانستان می باشند، نابود خواهند کرد زیرا اینها به هیچ دین و مسلکی پایبند نیستند.

آمریکاییها سابقه تشکیل گروهکها و سازمانهای مخوف مثل طالبان بر علیه افغانستان را دارند و خوب می داند چگونه چندین سال قبل از حمله نظامی به کشوری، جو آن منطقه را ناآرام کند که ورود و سقوط طالبان بهترین نمونه و یادآوری برای ما است.

حال ما این موضوع را مطرح کردیم و اسنادی نیز در این رابطه وجود دارد که مطمئنا مقامات امنیتی هرات و مسئولین وزارت داخله و ریاست امنیت ملی نیز از آن آگاهی دارند. اما اینکه چه اقدامی در این رابطه انجام خواهند داد یا اینکه اصلا توان مخالفت با آمریکا در این رابطه را دارند، هنوز بر ما معلوم نیست.

ولی آنچه مسلم است دولت ایران که از رادارهای جاسوس شکن و شبکه اطلاعاتی بسیار قوی برخوردار است، قطعا برای مبارزه ارام نخواهند نشست و در باره این کارشکنی ها و توطئه های گروهک خلق که از طالب هم بدترند؛ عکس العمل نشان خواهند داد و خدا نکند ولایت هرات به عنوان یکی از امن ترین مناطق کشور صحنه درگیری و جدال این دو گروه گردد.

با این توضیحات بر مسئولین ذیربطی که دلسوزی برای مردم دلسوخته شان از حمایت آمریکا و اسرائیل اهمیت بیشتری دارد، لازم است تا هرچه زودتر پیگیر این مسئله شوند چرا که اگر این گروهک در هرات جای خوش کنند، دیگر خارج کردن آنها کاری محال و غیر ممکن خواهد بود.

منبع خبر


:: برچسب‌ها: آمریکا به اولین تعهد خود عمل کردساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
 

بدينوسيله اعلام مينمايد که پناهندگان نمي توانند مستقيم درخواست اسکان مجدد نمايند. بنابراين تلفن به اين سازمان، يا آمدن و فرستادن پست الکترونيک در مورد درخواست اسکان مجدد بي فايده است.

ما بطور جدي به شما توصيه مي کنيم که از پرداخت هرگونه وجه به افرادي که ادعا ميکنند فرم پذيرش اسکان مجدد تهيه و توزيع مينمايند، يا در قبال دادن آدرس پست الکترونيک، شماره تلفنهاي مختلف و آدرس ادارات يا پر کردن فرم و يا برگه هاي اطلاعات شخصي درخواست وجه نقد دارند، جدأ خودداري نماييد.

پرداخت وجه نقد در مقابل خدمات بالا کمکي به شما نميکند و بعنوان تقلب تلقي ميشود. توصيه ميکنيم کساني را که مرتکب خلاف مذکور ميشوند را سريعأ به مقامات معرفي نماييد.

تمام خدمات کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان رايگان است.
http://unhcr.org.ir/fa/news/Article.php&id=454&d=1391.07


:: برچسب‌ها: اطلاعيه مهم براي پناهندگاني که در مورد اسکان مجددآیا زمین تا سه ماه دیگر نابود می‌شود؟
نوشته شده در یکشنبه شانزدهم مهر 1391
ساعت : 4 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

 

دانش > فضا- همشهری‌آنلاین:
یکی از عجیب‌ترین نظریه‌هایی که درباره سال 2012 وجود دارد نظریه‌ای درباره نابودی، تخریب یا تاریکی سه روزه زمین است که به تازگی در قالب ایمیل‌های مختلف که تلاش شده تاثیر‌گذار باشند، به همراه لینکی از وب‌سایت ناسا در میان کاربران اینترنتی منتشر شده‌است.

این نظریه عجیب می‌گوید در سال 2012 خورشید و زمین و مرکز کهکشان راه‌شیری، یا همان ابر قطور کیهانی میانی کهکشان  با یکدیگر همتراز می‌شوند و آسیب‌هایی به زمین وارد خواهد آمد، یا به گفته این ایمیل،‌ زمین برای سه روز در تاریکی مطلق فرو خواهد رفت.

در یکی از این این ایمیل‌ها آمده‌است: "ناسا پیش بینی کرده است که در 23-25 دسامبر 2012 (سوم تا پنجم دی 91) و در زمان تراز کائنات زمین به مدت 3 روز در تاریکی کامل به سر خواهد برد. دانشمندان آمریکایی تغییرات کائنات، خاموشی در کل کره زمین به مدت 3 روز از تاریخ 23 دسامبر 2012 پیش‌بینی کرده‌اند. این پایان جهان نیست، این هم ترازی جهان، جایی که خورشید و زمین برای اولین بار هم تراز می شوند. زمین از وضعیت کنونی که بعد سوم است به بعد صفر تغییر کرده و سپس به بعد چهارم تغییر می‌کند.

در این گذار جهان با تغییر بزرگی روبرو می‌شود و ما یک جهان جدیدی را خواهیم دید. پیش بینی شده است که این 3 روز تاریکی در روزهای 23، 24، 25 دسامبر 2012 (سوم تا پنجم دی ماه 91)خواهد بود، حفظ آرامش، در آغوش کشیدن یکدیگر، مناجات، خواب به مدت 3 روز بهترین راه حل است و آنهایی که بعد از این واقعه زنده می‌مانند با یک جهان نوین روبرو خواهند شد و متاسفانه افرادی که از این موضوع ترس به دل راه دهند خواهند مرد!"

در انتهای این مطلب، به منظور اثبات حقیقت ایمیل،‌ لینکی از وب‌سایت ناسا آورده شده‌است، حال حقیقت نهفته در پس این نظریه و ایمیلی که برگرفته از کلیات این نظریه است، بر اساس لینکی که در خود ایمیل آمده، چیست؟

به دور از آلودگی‌های نوری شهرها، مسیری درخشان به نام کهکشان راه‌شیری در آسمان شب قابل مشاهده است. این مسیر طاقی مانند درخشان از نور میلیون‌ها ستاره‌ای شکل گرفته که انسان قادر نیست هریک از آنها را به تنهایی مشاهده کند زیرا این ستاره‌ها بر روی صفحه میانی کهکشان منطبق شده‌اند. از دیگر پدیده‌هایی که مرکز کهکشان را اشغال کرده، ابرهای قطور گازی هستند که چشم انسان قادر به دیدن آنها نیست و تنها به شکل توده‌هایی تاریک که نور کهکشان را مسدود می‌سازند،‌قابل مشاهده‌ هستند.

بزرگترین توده این ابرها از صورت فلکی ماکیان تا صورت فلکی قوس گسترده شده و معمولا با نام شکاف بزرگ (Great Rift) یا شکاف تاریک (Dark Rift) شناخته می‌شود.از دیگر عناصر قابل توجه و نادیده کهکشان راه شیری در صورت فلکی قوس قرار داشته و سیاه‌چاله مرکزی کهکشان است. مرکز کهکشان در فاصله 28 هزار سال نوری از زمین قرار داشته و میزبان سیاه‌چاله‌ای است که جرم آن چهارمیلیون برابر خورشید است.

شایعات هم‌ترازی زمین در سال 2012، این دو پدیده نجومی را با موقعیت خورشید در مرکز کهکشانی در تاریخ 21 دسامبر 2012، همزمان با انقلاب زمستانی در نیم‌کره شمالی، به یکدیگر ربط داده و پدیده‌ای جدید را خلق کرده که در علم نجوم و ستاره‌شناسی هیچ مفهومی ندارد.

 صفحه میانی کهکشان راه شیری

همزمان با حرکت زمین به دور خورشید،‌خورشید نیز نسبت به ستاره‌های پس‌زمینه در حرکت است و از این رو است که صورت‌های فلکی قابل مشاهده به آرامی و متناسب با تغییر فصول، تغییر می‌کنند. در 21 دسامبر 2012،‌ خورشید در موقعیت 6.6 درجه شمال مرکز کهکشانی قرار خواهد گرفت،‌ این فاصله‌ای‌است که به نظر می‌آید به اندازه ابعاد 13 ماه کامل باشد. بر این اساس گفته می‌شود این رویداد نجومی و ورود خورشید به درون شکاف تاریک به نوعی پیش‌گویی یک فاجعه به شمار رفته و یا این تصور غلط را به وجود می‌آورد که خورشید و زمین با سیاه‌چاله‌ای که در مرکز کهکشان قرار گرفته هم‌تراز شده و به همین خاطر کشش گرانشی سهمگینی بر روی زمین وارد خواهد آمد و یا دیگر رویداد‌های عجیب و غریب، نظیر تاریکی سه روزه زمین رخ خواهد داد.

اولین مدرک علیه این نظریه این است که انقلاب زمستانی یا تابستانی به خودی خود با هیچ یک از حرکات ستاره‌ها و یا هیچ جرم دیگری در جهان در ارتباط نیست،‌ این رویداد تنها نشانگر دور و نزدیک شدن خورشید به قطب‌های زمین است. دوم اینکه زمین در محدوده تاثیرات شدید گرانشی سیاه‌چاله مرکزی کهکشان قرار ندارد زیرا تاثیرات گرانشی با دورتر شدن از سیاه‌چاله کاهش پیدا می‌کنند.

زمین 149 میلیون و 668 هزار و 992 کیلومتر از خورشید فاصله دارد، و فاصله خورشید از سیاه‌چاله کهکشان راه شیری 165 کوادریلیون مایل (265541760000000000 کیلومتر) است. خورشید و ماه غالب‌ترین نیروهای گرانشی بر روی زمین به شمار می‌روند. طی یک سال فاصله زمین تا سیاهچاله کهکشان به اندازه یک در 900 میلیون تغییر پیدا می‌کند و این فاصله به اندازه‌ای نیست که بتواند در کشش گرانشی سیاهچاله بر روی زمین تغییر قابل توجهی ایجاد کند، به علاوه نزدیکترین موقعیت زمین به مرکز کهکشان در انقلاب تابستانی است، نه زمستانی.

آخرین مورد این است که خورشید در 21 دسامبر هرسال وارد بخشی از آسمان می‌شود که در تصرف شکاف تاریک قرار دارد. بنابر‌این امسال ورود خورشید به این محدوده از جهان همان تاثیرات مخرب و هراسناکی را در پی خواهد داشت که سال گذشته شاهد آن بودید! در واقع هیچ‌پدیده غیر عادی که با وقوع هم‌ترازی زمین و خورشید و صفحه میانی کهکشان در ارتباط باشد در روز‌های 21 تا 23 دسامبر رخ نخواهد داد، و اگر فاجعه‌ای طبیعی نیز در این روزها رخ دهد، ارتباطی با موقعیت خورشید و زمین ندارد.

درباره تاثیرات ناشی از همترازی زمین و خورشید با شکاف تاریک در زمان وقوع انقلاب زمستانی در سال 2012 شایعات فراوان مختلفی به وجود آمده است که یکی از آنها در ابتدای مطلب عنوان شد. وقوع زمین‌لرزه، سونامی، سیل و تشدید شرایط آب و هوایی از دیگر مواردی است که وقوع آنها را به این پدید کیهانی ارتباط می‌دهند.


:: برچسب‌ها: آیا زمین تا سه ماه دیگر نابود می‌شودلیگ بر تر افغانستان؛ تحقق رویاهای جوانان
نوشته شده در شنبه پانزدهم مهر 1391
ساعت : 11 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
 

هیاهو و هیجان در یکی از استدیوم ورزشی کابل، هر علاقه مند به فوتبالی را به یاد فوتبال حرفه ای جهان می اندازد. اگر چه امکانات ورزشگاه های حرفه ای جهان تفاوت چمشگیری با استدیوم ورزشی کابل دارد اما در اینجا نیز برخی تماشاچی ها از برد و یا شکست تیم مورد علاقه اش، اشک می ریزد.

هزاران جوان در اینجا (استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان) گردهم آمده اند تا تیم مورد علاقه شان را تشویق کنند، این برای نخستین بار است که جوانان فوتبالیست، در زمینی کاملا "سبز" و با قوانین امروزی فوتبال، در کشور جنگ زده افغانستان توپ می زنند.

مختار لشکری هماهنگ کننده میدان سبز و از گزارشگران لیگ برتر افغانستان می گوید که تشویق و حضور جوانان برای شرکت در رقابت میدان سبز، او را شگفت زده کرده بود.

آقای لشکری به خبرگزاری بخدی گفت: "در برنامه میدان سبز، زمانی که به ولایت ها سفر می کردیم، سه تا چهار هزار ورزشکار در این برنامه شرکت می کردند و داور ها، از مجموع این ورزشکاران، 21 تن آنان را انتخاب می کردند."

لشکری می گوید که به ولایت های ناامنی مانند خوست و غزنی سفر کرده است تا به گفته او، بهترین فوتبالیست ها از این ولایت ها شناسایی شدند.او در این مورد به تیم د میوند اتلان از زون جنوب غرب کشور اشاره کرد که در حال حاضر این تیم مدعی قهرمانی لیگ برتر افغانستان است.اعضای تیم میدان سبز حدود 60 روز در سفر بودند و در هر ولایت هفت تا هشت روز سرگرم شناسایی ورزشکاران و جذب آنان به تیم های برتر فوتبال افغانستان بودند.

میدان سبز، برای کشف استعدادهای فوتبال افغانستان، از سوی فدراسیون فوتبال کشور با همکاری تلویزیون خصوصی طلوع و شرکت مخابراتی روشن راه اندازی شد.

این برنامه از بین هزاران مشتاق به فوتبال نزدیک به 170 تن را در قالب هشت تیم از هشت زون افغانستان شناسایی کرده است.

هشت تیم منتخب، در چارجوب "لیگ برتر فوتبال افغانستان" نخستین بازی خود را به تاریخ 18 سپتامبر در کابل شروع کردند.

مختار لشکری تاکید کرد که مردم افغانستان خواستار بهترین ها هستند و به گفته او قبل از این نیز در افغانستان فوتبال لیگ بود اما این فوتبال و لیگ معیاری و قانونی نبوده است.

به گفته او مربیان میدان سبز مجبور بودند از بین بازیکنان فوتبال خوبترین آنان را شناسایی و به تیم های زون معرفی کنند.

با این حال، شفیق گوهری مسئول لیگ برتر افغانستان به خبرگزاری بخدی گفت که سال آینده نحوه برگزاری لیگ متفاوت خواهد بود.

آقای گوهری می گوید که در سال آینده شماری از کارشناسان و ناظران فیفا در مراسم افتتاحیه لیگ حضور خواهند داشت و این مراسم مجلل تر برگزار خواهد شد.

او اعلام کرد که در آینده نزدیک و پس از ختم بازی های لیگ، روی اصول، قوانین، استراتژی و مصارف مالی فوتبال افغانستان کار آغاز خواهد شد.

برگزاری نخستین لیگ حرفه ای افغانستان با استقبال گسترده تماشاچیان به همراه بوده است.

آمار های تایید شده نشان می دهد که پس از نخستین بازی لیگ برتر، استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان میزبان پنج هزار تماشاچی بوده است.این رقم در بازی طوفان هریرود و عقابان هندوکش به مرز ده هزار نفر رسید که تنها هشت هزار تکت در این بازی به فروش رسید و موتر های آب پاش برای جلوگیری از هجوم تماشاچیان، وارد عمل شدند و از ورود هزاران تن دیگر در این استدیوم جلوگیری کردند.(بخدی)


:: برچسب‌ها: لیگ بر تر افغانستان؛ تحقق رویاهای جوانانایرانی یا افغانی؛ مسئله این است؟!
نوشته شده در چهارشنبه دوازدهم مهر 1391
ساعت : 6 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

پیش تر از این رسم بود وقتی انگلستان و روسیه تصمیم می گرفتند شاهی از شاهان ایران را راضی کنند در قبال دریافت خدمتی اندک بخشی از سرزمین ایران زمین را به یغما ببرند از بدهی های آن بخش و مردمان اش گوش دربار را پر می کردند. مثلا می گفتند این ترک ها، عرب ها، تاجیک ها و ... ذاتا با حکومت شاهنشاه مشکل دارند! اصلا هم کلام پایتخت نمی شوند! خطه شان پر از گرفتاری و بدبختی است، منفعت که ندارند هیچ هر روز مشکلی هم ایجاد می کنند! کافی بود جایی قحطی بروز کند یا بیماری رواج پیدا کند، شکر خدا مشکلات دربار هم که تمامی نداشت، پس کوچک شدن عائله پر سر و صدا و کم سود شاهی همیشه هوادرانی سینه چاک داشت. عده ای هوادار روس بودند و عده ای عمله بریتانیا بعد ها که نوکری برای دیگرانی هم مد شده بود.

خلاصه این که امروز ما و شما شاهدش هستیم فتنه ای دیرینه است. اگر مطهری بزرگ کتاب ارزشمند خدمات متقابل اسلام و ایرانیان را نوشت برای پاسخگویی به دغدغه ای بود که سال ها بی جواب رها شده بود تا با دامن زدن به آنها هر بار نیشی به فرهنگ ایرانی زده شود. عرب با عجم اصلا سازگاری ندارد! اعراب همیشه به ایرانیان ظلم کرده اند! اصلا کجا دیده اید مظلوم با ظالم هم صدا و هم کلام شود! مباد که اعراب قدرت را در دست گیرند که آن روز نابودی عجمان حتمی است. مشابه اش را هم سال هاست به گوش اعراب می خوانند با این استدلال که ایران از اسرائیل هزار بار بدتر و خطرناک تر است. اینها منتظر هستند قدرتشان را در اندازه جهانی ببینند تا انتقام قادسیه را از عرب بگیرند! شاهدش کینه شیعه از اهل تسنن است که منتظر است مهدی (عج) ظهور کند و ریشه عرب را از روی زمین بکند! الله اکبر از حماقت بشری که قرن هاست از یک سوراخ گزیده می شود و حیا هم نمی کند از سوزش زخمی که هر روز چاک می خورد و عفونت روی عفونت اش بروز می کند.

اصل ماجرای ایران ستیزی از کجا شروع شد؟

اصل اش را اگر بخواهیم باز کنیم برمی گردد به آنجا که استعمار تصمیم گرفت "طالبانی" را از آستین بیرون آورد. طالبان بر افغانی ها تاختند و خاک افغانستان را به توبره کشیدند غرب هم بر طبل حمایت ایران از ظالمان و جانیان ضد مذهب پرورش یافته در دامان آمریکا کوفت. دلیل متقن شان هم این بود که فلان کس بن لادن در ایران زندگی می کند. بدتر از آن دلایلی بود که در مورد منافع به قدرت رسیدن یک قدرت مذهبی در افغانستان برای ایران، سر هم می کردند. انگار کن که به قدرت رسیدن وهابیون ضد اسلام در عربستان برای ایرانی افتخاری در بر داشته باشد!

منتهای آرزوی افغان ها در طول سالیان دراز یک سفر به اصفهان بوده و انتشار کتابی در ایران به عنوان مهد تمدن فارسی زبانان فرهنگ دوست... شاهدش هم کتاب های بسیاری که اندیشمندان افغانی به رشته تحریر درآورده اند و تعاریفی که در "بادباک باز" از قول ملت هم ریشه و هم زبان همسایه با ایران ثبت شده است.

قرابت فرهنگی و تاریخی به قدری زیاد است که جدایی افغانی از ایرانی را محال می نماید پس استعمار پاشنه اش را بالا کشید تا بار دیگر تفرقه بیاندازد و بر دوام حکومت اش بیافزاید. و گرنه تو خیال می کنی تصویر افغان هایی که دوشادوش مردم ایران با عراق جنگیدند و "الله اکبر! خمینی رهبر" سر دادند فراموش شده است؟ گمانت این است که اسرائیل گفته های فوکویاما در مورد نقش افغان ها در آخرالزمان منتهی به ظهور را از یاد برده است؟ مزدور وظیفه اش این است که توطئه کند. گیرم 20 نفر به سردمداری دو نفر مقابل سفارت ایران شعار دهند مگر در آذربایجان هم همین کار را نکردند تا یوروویژن باشکوه تر برگزار شود؟ این شبیه آن است که بگویی کسانی از عمق نفوذ و محبوبیت ایران در افغانستان و عراق و آذربایجان و داغستان و بحرین آتش گرفته اند یک "داد" هم بر سر ما نزنند!

اگر دولت ما از مدیران رسانه ای برخوردار بود  به جای در بوق و کرنا کردن ممنوعیت حضور افغان ها در پارک صفه  اصفهان در پاسخ به جنگ روانی که امثال اصغر فرهادی - که به حق شوالیه ناتوی فرهنگی غرب نامیده شد- یا شادی صدر داعیه دار آن شده اند، مسئله تعدی وحشتناک شیخ عیسی بن زاید آل نهیان را رسانه ای می کرد. یک نمونه از رفتارهای تحیقر آمیز و ظالمانه نسبت به افغان ها در کشورهای عربی که  در فیلمی که شبکه ای بی سی نشان داد به وضوح می توان یافت. در این فیلم شیخ عیسی بن زاید آل نهیان به همراه چند پلیس و بادیگارد رفتار وحشیانه ای را با یک ‏شهروند افغانی انجام می دهند.‏ فرزند رهبر سابق و برادر امیر فعلی و عضو اصلی خانواده سلطنتی امارات در این تصاویر ابتدا با یک مسلسل آمریکایی ام16 ‏چندین گلوله را به صورت متناوب به کنار این مرد شلیک می ‏کند. سپس چند نفر با کمک پلیس دست و پای مرد افغانی را بسته و سعی می کند با زور ماسه به داخل ‏دهان و چشم وی وارد کند. سپس او را با چوب و شلاق بشدت زخمی نموده و عریان اش می کنند و نمک بر روی زخمهایش می ریزند و در حالی که بی هوش است با ماشین چند بار از روی پاهای وی رد می شود.

وزارت کشور امارات تأیید کرده شخصی که در این تصاویر دیده می‌شود همان شیخ عیسی است و اعلام داشته که پس از بازبینی فیلم به این نتیجه رسیده که «تمام قوانین، سیاست‌ها و روش‌های بازجویی توسط پلیس به درستی انجام شده‌است.» وزیر کشور امارات از برادران شیخ عیسی است. جالب اینجاست که از این دست حوادث در دنیا فراوان رخ داده، فقط خبرنگاران صدا و سیما عادت کرده اند به آرامی از کنارش عبور کنند. هر روز هواپیماهای بدون سرنشین ناتو به سرکردگی آمریکا کودکان معصوم افغانی را در دسته های 20 تایی قتل عام می کنند بعد کمیساریای پناه جویان و کمیته حقوق بشر سازمان ملل نگران ناسزا گفتن بعضی حمقای ایرانی به مهاجرین افغانی است که حداقل از گرسنگی نمی میرند و جان شان تهدید نمی شود. هر چند ملتی که داعیه دار فرهنگ است باید برای بروز چنین بی فرهنگی هایی گریه کند.

 اصل ماجرای افغان ستیزی چه بود؟

"بیجه" بهانه بود! دم زدن از درد بیکاری حق است اما درمانش کتک زدن افغانی و ناسزا گویی قطعا نیست. راهش همان است که جمهوری اسلامی در پیش گرفته است اما اندکی سیاست بازی لازمه کار است. اگر جاسوس کثیف انگلیسی را مورد رافت اسلامی قرار می دهیم ایرادی ندارد افغانی که 30 سال سر سفره پربرکت ایرانی میهمان بوده با 200 دلار توشه یا 3 کیلو آرد یا یک عدد چادر مسافرتی یا حتی یک باکس آب معدنی، راهی کشورش کنیم. راه های زیادی برای کم کردن تنش ها موجود است. فقدان ارتباط گیری مفید با مردم درد دیرینه مدیران ماست. هنوز هم 4 مجری فاسد و درس نخوانده شبکه استعمار بیشتر از مجری های تحصیل کرده صدا و سیمای ما بر روی جامعه ایرانی یا حتی افغانی تاثیرگزاری دارند. عادت کرده ایم با پخش یک گزارش مغرضانه در بی بی سی به التهاب جامعه دامن بزنیم و این درد نداشتن مدیریت رسانه ای هنوز قربانی می گیرد هزار هزار! دریغ از فریادرسی که بفهمد و عمل کند. از 20 افغانی که در گزارشات کذایی بی بی سی با آنها تماس گرفته شد دست کم  6 نفر ایران را دوست افغانستان خواندند و از احمدی نژاد؛ رئیس جمهور ایرانیان که به ریش سفیدان افغانی توصیه کرده بود افغانستان را دو دستی به آمریکا تقدیم نکنند، حمایت کردند. حتی اگر نسبت ها را اصلاح نکنیم ضدیتی با ایران از افغانستان بیرون نمی آید چرا که ما گاهی فراموش می کنیم این رسانه دشمن است که پایش نشسته ایم و تحلیل از آن استخراج می کنیم به چه گندگی! هدف از پخش چند گزارش کذایی بسط و گسترش افغان ستیزی و ایرانی ستیزی در جوامع هدف بود. دشمن دشمنی می کند، پس اگر انتظار دوستی دارید دور تماشای رسانه دشمن یک خط قرمز بکشید.

وظیفه مردم  چیست؟

اول از همه این که بدانیم نژادپرستی و قومیت گرایی نیرنگ دشمن در منطقه است. نه آریایی نژاد برتر جهان است و نه ایرانی باهوش ترین انسان خلق شده روی زمین! اطلاعات غلط را به من و شما می خورانند تا 70 سال بعد نتیجه اش را برداشت کنند. پدران و مادران نسل فعلی جاهلانه آموزش داده شدند تا عرب را نژاد پست نسبت به نژاد ایرانی طبقه بندی کنند نتیجه این شد که امروز می بینیم. اگر امروز در برابر تفکر غلط پست انگاری نژاد افغانی نسبت به ایرانی نایستیم تفکرات آینده همان است که شاهدش بودیم.

اگر نگرانی وجود دارد در مورد خطر بیکاری ناشی از مهاجر پذیری راهش همان است که دولت در دستور قرار داده است اما بدون تخریب نژادی و پشت پا زدن به قرابت های تاریخی و فرهنگی! بند وابستگی ها را نباید به واسطه سقوط طالبان و جایگزینی ناتو گسست.

آیا افغانی ها هیچ سودی برای ایران ندارند؟

در پاسخ به این سوال ذکر این نکته ضروری است که مهاجرپذیری سیاستی است که در همه دنیا مرسوم است چرا که منافع اتخاذ چنین رویکردی در برابر مضرات آن در هر زمان قابل بحث و بررسی است. شاید به نظر قاطبه اقتصاددانان اخراج سریع افغان ها از ایران برای اقتصاد ایرانی که نیازمند قشر کارگر با خواسته های حداقلی است مثبت تلقی نشود. اما با توجه به افزایش نرخ بیکاری و سایر مولفه های امنیتی، کنترل ورودی و خروجی مهاجر به کشور ضروری می نماید. سیاست های غلط دولت های گذشته موجب شده است بی سامانی های رخ داده در امور مهاجران به پای مردم کشورهای آنها نوشته شود و مردم ایران نسبت به همه مهاجران نگاهی منفی داشته باشند در حالی که این سوء مدیریت است که قربانی می گیرد. برای هر دولت مقتدری نفوذ فرهنگی و سیاسی در کشورهای همسایه امتیازی بسیار بزرگ محسوب می شود. به همین جهت است که آمریکا و انگلیس با وجود هزینه های بسیار زیاد تمایل دارند از کشور بی بهره از ذخایر انرژی مثل افغانستان خارج نشوند. حتی خروج از این کشور را منوط به حفظ حضور بلند مدت سیاسی در منطقه کرده اند. یک بار رضا امیر خانی با قلمی شیوا ضرورت های حضور نامحسوس  سیاسی – فرهنگی ایران در لبنان و فلسطین را برای جامعه تبیین کرد تا بگوید چرا نباید بگوییم "نه غزه! نه لبنان!" اگر به دنبال ضرورت های سرمایه گزاری دولت ایران در منطقه هستید به جای تکرار مکرر ضرب المثل "چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است" توجه کنید به پیامدهای عدم نفوذ و حضور قدرتمند ایران در کشورهایی مثل عراق، افغانستان، پاکستان، ونزوئلا، ترکیه، قاره آفریقا و .... این که کشوری مثل کره جنوبی با 100 هزار دلار سرمایه گزاری در افغانستان تلاش می کند به دولت این کشور نفوذ کند ناشی از ضعف دولت کره یا نفهمی سیاسی دولتمردان آن نیست دلایل واضح و روشن هستند فقط باید اندکی اندیشید چرا که باز کردن این بحث قطعا به اهداف بلند مدت و استراتژیک کشورمان در منطقه ضربه خواهد زد.

مقصدهای اصلی مهاجران افغان

۱- پاکستان ۱۷۸۰۰۰۰ (۵۱٪)

۲- ایران۱۴۵۶۰۰۰(۲۷٪)

۳- ایالات متحده آمریکا ۳۰۰۰۰۰ (۸٪)

۴- امارات متحدهٔ عربی ۱۵۰۰۰۰ (۴٪)

۵- آلمان ۱۰۰۰۰۰ (۲٪)

۶- انگلستان ۷۰۰۰۰ (۲٪)

۷- کانادا ۴۸۰۹۰ (۱٪)

۸- هلند ۳۸۶۵۳ (۱٪)

۹- استرالیا ۱۹۴۱۶ (۰٬۵٪)

 

راهکار چیست؟

بهترین استراتژی شاید این باشد که به جای سرمایه گزاری بر بازوی افغانی، پذیرای متفکران و اندیشمندان و دانشجویان افغانی باشیم. باید سهمیه ای در دانشگاه ها اعم از دولتی و خصوصی برای پذیرش حداقلی روشنفکران منطقه در نظر گرفته شود. دوران مجاهدان افغانی که به کمک ایران با استعمار شوروی سابق، طالبان و نیروهای ناتو جنگیده اند تا 30 سال دیگر پایان خواهد یافت. آنها که بر افغانستان حکومت خواهند کرد نسل جدیدی هستند که به ندرت از تاریخ گذشته خود و نقش موثر و مثبت ایران در آن مطلع هستند چرا که این کشور تاریخ نگاری به خود ندیده است. پس ضروری است طلابی مبرز، فرهیختگانی آموزش دیده از ایران راهی دیار پدری خود شوند و وظیفه مهم انتقال فرهنگی و حفظ زنجیره تاریخی را در آینده افغانستان بر عهده گیرند.

قمی ها خوب می دانند برکت حضور مجاهدین عراقی که زمان صدام ملعون از این کشورشان رانده شدند و به ایران پناهنده شدند چطور 30- 20 سال بعد به سفره ایرانی بازگشت. بعید نیست روزی در گذشته ای نه چندان دور عده ای در مازندران و قم و مشهد و تهران نالیده باشند از حضور خانواده های پناه جوی عراقی در ایران، اما اگر بنا بود یکسویه نگر باشیم و تنها به حال فکر کنیم امروز نباید به سهمی از برادر خواندگی دولت و ملت عراق که به سرعت در حال قدرت گرفتن در منطقه هستند بیاندیشیم. ملت های هوشمند شایسته برتری یابی تاریخی هستند اما کودن ها فقط نق می زنند و سهمی هم از آینده نمی خواهند چرا که عادت کرده اند فقط به سفره ای از حال رضایت بدهند. در نقشه های استعمار غوطه ورند در حالی که تصور می کنند بر بام دنیا ایستاده اند!

تنها هوشمندان می دانند که اگر فرمان امام خمینی رحمه الله علیه به سید حسن نصرالله طلبه جوان لبنانی نبود هرگز حزب اللهی در جنوب لبنان متولد نمی شد تا در جنگ 33 روزه و 22 روزه مقابل زیاده خواهی های صهیونیسم بایستد. قطعا در غیر این صورت جنگ به مرزهای ایران می رسید. ما قدردان همه مجاهدینی هستیم که در دنیا فریاد اسلام خواهی شان بلند است و به حمایت های حداقلی ایرانیان و پشتیبانی حداکثری ذات اقدس الهی دلشاد هستند. امت واحده اسلامی می داند که حساب ملت مظلوم افغانستان از عوامل استعمار که  سفارتخانه ایران در کابل را به خاک و خون کشیدند، جداست. پدر ایرانی می فهمد که حمایت از مردم سومالی هدر دادن بودجه محدود خانواده نیست درس دادن و آموزش نسل بعد است که ان شاء الله قرار است کنار همه برادران و خواهران مسلمان اش جامعه جهانی را به دست مصلح بزرگ بسپارد.

 نشر در وطن امروز، جام نیوز، آزادنگار، پرستوی مهاجر

 پ.ن: برادران و خواهران افغان توجه داشته باشند این مقاله در برهه ای از زمان نگاشته شده که متاسفانه به دلایل واهی افغان ستیزی در ایران اوج گرفته بود. پس اشاره به منافع روابط حسنه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشورهای منطقه از جمله افغانستان خدای ناکرده دلالت بر این ندارد که ما معتقدیم یک کشور مقتدر باید همسایگانش را استثمار کند. دیپلماسی بر اساس منافع طرفین شکل می گیرد و اصل منفعت داشتن در روابط صرفا "بد" یا مذموم نیست. آن چه مورد نکوهش است بی توجهی به استقلال دولت ها و ملت ها و تحمیل خواسته های سیاسی و اقتصادی با اتکا به زور است.


منبع

:: برچسب‌ها: ایرانی یا افغانی؛ مسئله این استکارکنان دولت چند ساعت مفید کار می کنند؟
نوشته شده در یکشنبه نهم مهر 1391
ساعت : 10 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
کارکنان دولت چند ساعت مفید کار می کنند؟

با یک حساب ساده می توان دریافت که در خوشبینانه‌ترین برآورد، ساعت کار مفید در افغانستان 3 ساعت است و در کشورهای پیشرفته‌ی دنیا در بدبینانه‌ترین برآورد این رقم به 6 ساعت می‌رسد. در واقع کشورهای پیشرفته از 44 ساعت کار در هفته 28 ساعت کار مفید انجام می‌دهند، در حالی که این رقم در کشور ما 15 ساعت است 

به گزارش تحلیلی بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper )، بسیاری از مردم از روند پاسخگویی ادارات دولتی و برخی مراکز خصوصی ناراضی بوده و می گویند کارکنان این نهادها توجهی به درخواستهای ارباب رجوع ندارند.

لذا بر این شدیم تا ببینیم کارکنان ادارات در طول روز چند ساعت کار مفید دارند؟ براساس آمار، سرانه‌ی سالانه کار مفید در جاپان 2420 ساعت، کوریا‌‌ی جنوبی 1900 ساعت، چین 1420 ساعت، آمریکا 1360 ساعت، ترکیه 1330 ساعت، آلمان 1700 ساعت، پاکستان 1100 ساعت، ایران 800 ساعت، عربستان 720 ساعت و کویت 600 ساعت است. سرانه‌ی کار مفید در افغانستان نیز سالانه 950 ساعت است.

با اینکه سرانه ی کار مفید در کشور ما از برخی کشورها از جمله ایران، عربستان و کویت بیشتر است، اما باید توجه داشت که تعطیلات رسمی این کشورها دو برابر تعطیلات رسمی افغانستان است. با این توضیح که در سال 2012 در کشور چین 18 روز تعطیلات رسمی و 104 روز تعطیلات آخر هفته وجود دارد. بنابراین در این کشور بالغ بر 122 روز تعطیل وجود دارد.

در کشور جاپان در سال 2012 تعطیلات رسمی بالغ بر 23 روز است که با احتساب تعطیلات آخر هفته، مجموع تعطیلات این کشور به 127 روز می‌رسد. در آلمان کل تعطیلات بالغ بر 121 روز است. اما در افغانستان تنها 60 روز تعطیلی وجود دارد.

لذا مقایسه تعطیلات در افغانستان با کشورهای دیگر جهان قابل مقایسه نیست. با یک حساب ساده می توان دریافت که در خوش‌بینانه‌ترین برآورد، ساعت کار مفید در افغانستان 3 ساعت است و در کشورهای پیشرفته‌ی دنیا در بدبینانه‌ترین برآورد این رقم به 6 ساعت می‌رسد. در واقع کشورهای پیشرفته از 44 ساعت کار در هفته 28 ساعت کار مفید انجام می‌دهند، در حالی که این رقم در افغانستان 15 ساعت است.

حال بیاییم درآمد سرانه‌ی افغانستان را با درآمد سرانه‌ی کشورهای اروپایی مقایسه نماییم. برای مثال، بار تکفل در انگلیس 1.4 است؛ یعنی به ازای هر 1.4 نفر، یک نفر کار می‌کند، در حالی که در ایران بار تکفل نزدیک به 6 است؛ یعنی یک نفر باید کار کند و زندگی 6 نفر را تأمین نماید.

البته باید به این نکته توجه کرد که بهره‌وری نیروی کار، به خصوص در بخش‌های دولتی، بسیار پایین است. بررسی ساعات کار مفید نشان داده است میانگین کار مفید در بخش دولتی در طول روز دو ساعت و در بخش خصوصی تنها سه ساعت می باشد.

اما چه عواملی باعث شده تا وضعیت کارکنان و کارمندان نهادهای دولتی و خصوصی اینگونه شود؟ بسیاری از کارشناسان بر این باورند نبود فضای مناسب برای کار و وجود اشکال در مدیریت زمان عامل اصلی این هرج و مرج است.
و تا زمانیکه نظارت و مدیریت کافی بر نحوه‌ی کار کارمندان به ویژه در بخش دولتی وجود نداشته باشد، کارکنان جز ادامه تنبلی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت اقدامی نخواهند کرد. اگر میخواهید به صدق این مطلب پی ببرید، کافی است برای انجام یک کار اداری به یک نهاد دولتی رفته و ببینید چقدر سرگردان می شوید.

هرچند نباید همه تقصیرها را به گردن کارمندان و کارکنان ادارات انداخت زیرا ا ین حقیقت را نیز باید در نظر گرفت تا زمانی که یک کارمند حقوق کافی دریافت نمی‌کند و ذهنش همواره درگیر حل مشکلات مالی و افزایش هزینه هاست، نمی‌توان با روحیه بالا به کار خود مشغول و مصروف باشد.

لذا مجبور می شود برای تامین معاش زندگیش یا همزمان در دو شغل کار کند یعنی صبح حاضری خود را ثبت کند و تا ظهر به کار آزاد بپردازد، یا به رشوت گیری و امور غیر قانونی رو آورد و یا اگر خیلی وجدان کاری داشته باشد همانگونه آهسته آهسته در طول روز دو سه ساعتی کار مفید انجام دهد.

این یک امر مسلم است که اگر دولت به کارکنان و کارمندانش بیشتر توجه کند و با مدیریتی صحیح و نظارتی دقیق امور را تحت کنترل خود بگیرد، هم سطح رضایتمندی مردم افزایش می یابد و هم کارها بسیار سریع تر پیش می رود که در مجموع به نفع کل مجموع کاری دولت است.

اما حیف که این سخنان را ما برای مسئولانی می گوییم که شاید ساعات مفید کاری خودشان به یک ساعت هم در طول روز نرسد.


:: برچسب‌ها: کارکنان دولت چند ساعت مفید کار می کنندساعت : 10 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
سفارت و کنسولگریهای آمریکا تهدید به محاصره شدند/دخالت آمریکا در کشتار فرقه ای
اسلام تایمز : ’’راجا ناصر عباس جعفری‘‘ دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان گفت ؛ سفارت آمریکا در پاکستان برای ضربه زدن به وحدت مسلمانان شیعه و سنی ، گروھھای تروریستی را اجارہ کردہ است.
سفارت و کنسولگریهای آمریکا تهدید به محاصره شدند/دخالت آمریکا در کشتار فرقه ای
به گزارش اسلام تایمز ؛ وی در گفتگو با خبرنگاران در لاھور گفت، سفارت و کنسولگری ھای آمریکا در پاکستان در فعالیتهای تروریستی فرقه ای ،  ضد شیعیان اینکشور نیز دست دارند.
 
وی ھشدار داد، اگر کشتار شیعیان و عملیاتهای فرقه گرایانه در پاکستان به پایان نرسد ، ما دفاتر دولتی و سفارت و کنسولگری ھای آمریکا در پاکستان را محاصرہ خواھیم کرد.

 ’’ناصر عباس جعفری‘‘ ھمچنین خواستار آزادی اسیران شیعه و بازداشت تروریستھای دست دارندہ در کشتار فرقه گرایانه شد.

وی در پاسخ به سوالی گفت ، بعد از تظاھرات مسالمت آمیز هفته ی گذشته توسط مجلس وحدت مسلمین در مقابل کنسولگری آمریکا در کراچی ، کشتار شیعیان بدست تروریستھا در این شھر شدت یافته و طی عملیات بدست پلیس نیز تعدادی از شیعیان بازداشت شدہ اند.
وی افزود، این تظاھرات علیه فیلم اھانت آمیز آمریکایی بودہ و طی آن ، یکی از ھواداران مجلس وحدت مسلمین به نام ’’سید علی رضا تقوی‘‘ شھید شد.

:: برچسب‌ها: بکارگیری گروههای تروریستی توسط سفارت آمریکا برای اکنکور آزمایشی در کابل برگزار شد
نوشته شده در یکشنبه نهم مهر 1391
ساعت : 10 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

بیش از 2000 تن از دانش آموزان در مرکز فرهنگی راهیان ساینس در آزمون کنکور آزمایشی اشتراک و این روند را برای آشنایی و آمادگی دانش آموزان با کنکور حقیقی موثر اعلام کردند.

به گزارش راه فردا، مسوولان در جریان بر گزاری این آزمون آموزش و پرورش را یکی از نیازهای اساسی و راه حل بحران موجود در کشور عنوان کردند.

محمد عیسی رحیمی به نیابت از استاد محقق در جمع هزاران تن از دانش آموزان گفت: فراگیری علم و دانش یکی از نیاز های اساسی در کشور دانسته و تاکید کرد که کلید بحران های موجود در کشور تنها از راه فراگیری دانش روز امکان پذیر است.

شماری از دانش آموزان شرکت کننده در این آزمون، برگزاری این آزمون را موثر دانسته و می گویند: این آزمون دانش آموزان را با کنگور حقیقی آشنا ساخته و راه را برای عبور داوطلبان از کنکور هموارتر می کند.

این کنکور در مرکزفرهنگی راهیان ساینس در حالی است که به باور ناظران علمی تعدادی از دانش آموزان برای عبور از کنکور به شدت در تلاش هستند اما میزان پذیرش داوطلبان کنکور در موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی محدود و نگران کننده است.

در سال گذشته نزدیک به صد هزار دانش آموزاز ولایت های مختلف در آزمون کنکور شرکت کرده بودندکه از این رقم تنها 40 هزار تن آنان جذب موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی دولتی در کشور شدند.:: برچسب‌ها: کنکور آزمایشی در کابل برگزار شدبررسی و حل مشکلات دانشجویان معترض
نوشته شده در یکشنبه نهم مهر 1391
ساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

عبدالرووف ابراهيمي رییس پارلمان وعده سپرد که محصلان معترض با رییس جمهور کرزی، دیدار کنند.

روز گذشته دروازه های پارلمان از سوی محصلان معترض به تغییر نام دانشگاه تعلیم و تربیه به نام شهید صلح پروفیسور برهان الدین ربانی، بسته شده بود.

بعد از آغاز اعتراض این محصلان ابراهیمی هیاتی را برای گفتگو با آنان فرستاد و وعده سپرد که ملاقات این محصلان را با رییس جمهور ترتیب کند و برای حل مشکل آنان با رییس جمهور گفتگو نمايد.

اما محصلان معترض این دیدار را نپذیرفته و از رییس مجلس خواستند تا با صلاح الدین ربانی پسر برهان الدين ربانی گفتگو کرده و این مشکل را حل نماید.

محصلان معترض تاکید کردند که اگر دولت برای حل مشکل آنان و قبول خواست شان کاری انجام ندهد، آن ها خودشان لوحه جدید را پایین خواهند کرد.

نام این دانشگاه همزمان با سالگرد ترور برهان الدين ربانی به تاریخ 29 سنبله، از سوی رییس جمهور کرزی و به تایید شورای وزیران تغییر داده شد.


:: برچسب‌ها: بررسی و حل مشکلات دانشجویان معترضحضور زیباترین زن جهان در سازمان ملل
نوشته شده در جمعه هفتم مهر 1391
ساعت : 10 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

"آيشواریا رای" سوپراستار سینمای هند و "کریستین تورلینگسون" مدل مشهور آمریکایی، در راستاي اجراي ديپلماسي مشاهير و به عنوان پيشقراولان جنگ نرم در ترويج مفاهيم غربي، با حضور در ضيافت شام زنان و کودکان در سازمان ملل خبرساز شدند.

"آشواریا" مثل همیشه با لباس سنتی زیبایش معصومیت همیشگی اش را حفظ کرده بود و علیرغم سادگی بسیار زیبا و جذاب به نظر میرسید.

این مجلس ضیافت شامی بود که با نام همه زنان ، همه کودکان برگزار شد و اکثر شرکت کنندگان در آن زنان در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری و سیاسی بودند.

این نشست با هدف سرعت بخشیدن به پیشرفت مسائل کلیدی مثل برنامه ریزی برای خانواده ، بقای کودک و دسترسی همگانی به کالاهای اساسی برگزار شد و به همین دلیل هم اکثر میهمانان این نشست را زنان تشکیل دادند.

گفتنی است آشواریا رای که خود مادر یک کودک است به عنوان سفیر آژانس ایدز سازمان ملل فعالیت میکند . بنابر اظهارات این بانوی سینمایی ماموریت جدید او توسعه آگاهی همگانی در ارتباط با مسائل بهداشتی به خصوص مسائلی که به زنان و کودکان مربوط است میشود و قرار است به زودی در ۲۱ کشور جهان به اجرا درآید.:: برچسب‌ها: حضور زیباترین زن جهان در سازمان مللآسیب شناسی اجتماعی یا اپیدمی های جامعه
نوشته شده در جمعه هفتم مهر 1391
ساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
آسیب شناسی اجتماعی یا اپیدمی های جامعه

درزمینه علوم انسانی، جامعه شناسی یکی ازمهم ترین و نیز تازه ترین دانش شناخته می شود . جامعه شناسی درواقع به علم و دانشی اطلاق می گردد که زندگی گروهی انسان ها را مورد ارزیابی علمی قرار میدهد. در جامعه شناسی بگونه ها و پدیده های عینی دقت، توصیف و تبیین می شود که انسان ها و گروههای انسانی چرا وچگونه با یکدیگر رابطه دارند.

برای جامعه شناسی مانند سایر علوم اهمیت واهدافی وجود دارد ؛ در جامعه شناسی مهم است که از منظر آن نگاه تازه ای به محیط اجتماعی انداخته شود.
نقش و جایگاه افراد و گروههای اجتماعی تشخیص داده شود، ازطریق آشنایی با محیط ها وفرهنگ ها، دیدگاههای تازه ای ارائه گردد، رفتاروتحولاتی که درجامعه رخ میدهد تبیین گردد و... از جمله اهدافی که برای جامعه مترتب است، یکی این میباشد که رفتارهای اجتماعی تاحدممکن پیش بینی گردیده وبر آن نظارت صورت گیرد.

از تعصبات و پیش داوری ها که مانع برخورد درست با واقعیت ها می گردد جلوگیری بعمل آید. البته این نکته را باید یادآور شد که جامعه شناسی، نسبت به رشته های علوم طبیعی از دقت کمتری برخوردار است . زیرا: استفاده از روش علمی در بررسی رفتار اجتماعی تازگی داشته و نوپا است؛ دیگر آنکه موضوع های انسانی برخلاف علوم طبیعی ( فیزیک، کیمیا و...) مسایل بسیاری مطرح اند؛ و آخراینکه در رفتارافراد و گروههای اجتماعی دگرگونی های روی میدهد که ممکن است همه عوامل و زمینه های آن بدرستی قابل شناخت نبوده باشد و چه بسا که خود تحلیل گر و دانشمند نیز تحت تاثیر موضوع قرار گیرد.

با توصیفی که از جامعه شناسی ذکر شد، آسیب شناسی اجتماعی و یا به بررسی گرفتن اپیدمی های جامعه، یکی از موضوعات علم جامعه شناسی به شمارمی آید. این موضوع علاوه بر پرداختن به حالات طبیعی و معمول جوامع، در جوامع بحران زده و یا در حال گذار بیش از پیش اهمیت می یابد. اکنون جامعه ما که بحران های متعددی را پشت سر گذاشته است و هنوز گریبانگیر پیامدهای آنها می باشد، ضرورت بیشتری به این مسئله دارد.

زیرا ساختن آینده بدون بهره گیری ازعلم و دانش، خرد و مدیریت در زمینه های مختلف بخصوص در باز گرداندن سلامتی و تعادل به جامعه و بازسازی آینده ممکن نیست. نکته دیگری که در رابطه با این سطور قابل یادآوری می باشد اینست که پرداختن به موضوع آسیب شناسی اجتماعی، یک نگارش و ارزیابی تخصصی در حیطه دانش اجتماعی و جامعه شناسی نبوده، بلکه بیشترالهامی است که از زمینه جامعه شناسی حاصل شده است.

« بحران درارزشها »
ارزش ها به باورهای ریشه داری اطلاق می گردد که یک گروه و یا یک جامعه در آن سهیم بوده و در مواجهه با پرسش های راجع به باید و نبایدها، شایست و ناشایست ها پاسخ و معیارخویش را بدست می آورند.
چنان باورهای ریشه دار در واقع اعمال و رفتار اعضای جامعه را تعیین می کند. ارزشها ممکن است به تناسب جهان بینی هرجامعه، متعدد بوده و تفسیرهای مختلفی را بپذیرد، اما در تعیین رفتار و اعمال اعضای جامعه نقش گسترده و عمیق دارند.

ارزشها در جامعه ما ازباورهای دینی و مذهبی سرچشمه می گیرد. در حقیقت بدون در نظر داشت تعالیم و آموزه های دینی اسلامی نمی توان معیار دیگری برای ارزیابی و تعیین رفتار و اعمال اعضای جامعه خود تصور نمود. تاریخ و فرهنگ جامعه ما در یک فرایند دراز مدت و عمیق با ایده ها و الگوهای دینی از طریق آموزه های مذهبی عجین گردیده و تاثیر پذیرفته است. به هر روی از ازمنه دور تا کنون ارزشهای پذیرفته شده در جامعه، تنظیم دهنده و نظارت کننده بر رفتار و اعمال جامعه بوده است.
در سه دهه گذشته که کشور ما دچار جنگ و بحرانی گردید که آسیب های جدی وعمیقی ببار آورد، و متاسفانه ارزش های پذیرفته شده در جامعه جدی ترین آسیب ها را از آن بابت متحمل گردید.

یکی از دلایل تداوم بحران و ادامه یافتن آن حتی در شرایط کنونی اینست که ارزشها و باورهای اجتماعی آسیب دیده است. فروریزی بنیاد ارزشها سبب گردید که خود باوری، خلاقیت، ابتکار، دور اندیشی، همگرایی و رفتار متعادل از جامعه رخت بر بندد؛ در مقابل انحراف های مختلف فکری و رفتاری را در پی داشت. آفت های برخواسته از بحران در منظومه ارزشها ی اجتماعی نه تنها در سطح جامعه شیوع یافت، بلکه رهبران و نخبگان جامعه را هم در بر گرفت .

بطورمثال مدعیانی که ازارزشهای انسانی و دینی سخن می گویند درعمل هیچ تعهدی بگفته های خود ندارند. یا آن مدعیانی که سخن ازارزشهای دموکراتیک می گویند، درشیوه رفتارشان هیچ یک از ارزشهای دموکراتیک مشاهده نمی شود. بحران درمنظومه ارزشهای جامعه به چند شکل تبارز یافت : یکی از اشکال اینست که ارزشهای که زاینده و بالنده بوده به مصیبت تصلب و تحجر و قشرگرایی دچار گردید و ناکارآمد شد.

دیگر اینکه تصورات و پندارهای محیطی و قومی صبغه دینی و ارزشی بخود گرفت که در هر دو صورت فوق ارزشها کاملا از مفهوم و محتوای حقیقی خود مسخ شده اند . شکل دیگر اینکه به دلیل عدم باروری و فربه نشدن قابلیت خود را در شرایط متغییر جامعه از دست داده است و به زوایای تاریک جامعه رانده شده است.

با پدید آمدن چنین حالتی نوعی خلاء فکری و معنوی در باورها و ذهنیت جامعه بوجود آمده است که در نهایت بر چگونگی رفتار و عملکردهای جمعی و گروهی نیز اثر گذاشت. تذبذب، نوسانات ناگهانی وتغییر جهت های حیرت آور، ائتلاف های شکننده و اتحادهای سست و بی بنیاد، دوستی ها و دشمنی های ناپایدار، تفرقه اجتماعی، بی اعتمادی عمومی، منفعت جویی حقیرانه، شیوع پلشتی و زشتی در سطح جامعه و نخبگان و... نشانه های آشکار از وجود بحران در ارزشهای جامعه محسوب می شوند.

راه بیرون رفت از وضعیت موجود و احیای ارزشهای انسانی، دینی و ملی در آنست که باید عمیقا درک نمود در جامعهء فقیر، مصیبت زده و محروم از علم و دانش و آگاهی، احیای ارزشها و برپایی بنیاد مفاهیم بلند انسانی و دینی امری بس دشوار تا سرحد ناممکن می‌باشد. در کنار توجه به بازسازی اقتصادی و بهبود بخشیدن به وضعیت اجتماعی باید رستاخیر فرهنگی وعلمی را نیز بپا نمود؛ تا با فراهم آمدن بسترسالم و مناسب و بدور از هر گونه تنش های فرعی، عرصه برای ظهور و باروری ارزشهای فراموش شده فراهم آید.

این واقعیت را طی یک دهه گذشته بخوبی تجربه شده است. در مدت ده سال گذشته متاسفانه نه تنها در زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تلاش مثبت و جدی صورت نگرفت، بلکه در زمینه فرهنگ و تغییر ذهنیت جامعه و توسعه آموزش بعنوان بنیاد تغییر در کشور، کاملا بی توجهی مطلق صورت گرفت.

در مجموع طرح ها و برنامه های حکومت و حتا جامعه جهانی هیچ نقطه ای بعنوان تاکید و یا توجه به رفع ذهنیت مردم از رسوبات مغایر با تفکر و زیست مدنی نمی توان یافت. به همین دلیل اگر برخی از نمادهای دموکراتیک هم چون انتخابات به مرحله اجرا گذاشته شد به دلیل ذهنیت وبافت سنتی و متعلق به گذشته دچارآفت تقلب و دستبرد گردید.

به هرصورت جامعه ما برای رهایی ازمجموع چالش ها ومصیبت های که اینک گرفتار آن می باشد نیازمند به یک چاره اندیشی جدی بوده وعزم ملی را درگستره شناسایی و رفع آسیب های موجود را می طلبد.


:: برچسب‌ها: آسیب شناسی اجتماعی یا اپیدمی های جامعهمتن سخنرانی حامد کرزی در نیویورک
نوشته شده در جمعه هفتم مهر 1391
ساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

بسم الله الرحمن و الرحیم

آقای رئیس،
عالی جنابان،
خانم ها و آقایان،
همین حالا که ما با هم صحبت می کنیم، جهان از شرارت متعصبین که اعمال توهین آمیز را بر خلاف عقیده بیشتر از یک و نیم میلیارد مسلمان در جهان انجام داده اند، تکان خورده است. ما این اعمال توهین آمیز را شدیداً محکوم می کنیم، این اعمال اگر در قالب یک فلم یا کارتون و یا هم اقدامات دیگر توهین آمیز و حساسیت بر انگیز باشد، هیچگاهی به عنوان آزادی بیان توجیه پذیر نیست.
در عین حال چنین اعمال نمی تواند دلیلی باشد که تظاهرات واقعی مسلمانان صلح دوست به خشونت مبدل گردد و در نتیجه آن به جان و مال افراد بی گناه آسیب برسد.
موضوع قابل نگرانی عمیق این است که جهان ما حالا نیز شکار حوادث خشونت، نفرت و بی عدالتی می گردد. بخصوص اسلام ستیزی یک پدیده قابل نگرانی است که زنده گی مسالمت آمیز میان تمدن و فرهنگ ها را تهدید می کند. بنابرین رهبران، سیاستمداران و رسانه های غربی را خطاب قرار داده میگویم تا بر خلاف این پدیده مبارزه کنند.
وجیبه ماست تا در راستای گسترش فضای گفتگو و همکاری کار کرده، تا بتوانیم بر ضد عوامل نفاق و انزجار مبارزه نموده، تعهد مانرا برای تحقق فردای بهتر و روشن نسل های آینده عملی سازیم. ما باید آواز آنهای را که برخورد میان تمدن ها را ترویج می کنند خفه کرده و صدای آنانی را بلند کنیم که برای تحمل پذیری و تفاهم ندا می کشند.

آقای رئیس!
کشور من افغانستان نمونه ایست از همکاری های بین المللی و همبستگی جهانی. حدود یک دهه قبل؛ کشور های زیادی از سراسر جهان برای تامین صلح و مبارزه با نیروهای تروریستی و افراطی با مردم افغانستان یکجا شدند.
در آن زمان افغانستان در تمام عرصه ها، کشوری ویران بود و مردم افغانستان چندین دهه رنج های بیشماری خشونت، محرومیت و مداخلات بیجای خارجی را متحمل شده بودند. قبل از اینکه تروریزم به مثابه تهدید مشترک، امنیت جهان را برهم بزند، مردم افغانستان قربانی ظلم و وحشت شبکه های مختلف تروریستی گردیده بودند که از نقاط مختلف جمع شده و افغانستان را به پناهگاه امن شان مبدل کرده بودند.
اگر به ده سال قبل بنگریم، افغانستان تغییر قابل توجه ی نموده است. دموکراسی نهادینه شده، خدمات صحی به جمعیت بیشتر کشور فراهم شده و میلیون ها دانش آموز اعم از دختر و پسر، مصروف تعلیم در نهاد های تعلیمی ابتدایی و تحصیلات عالی می باشند.
اما به این دستآورد ها به آسانی نایل نشده ایم و اینکه آرزوی واقعی مردم افغانستان به صلح و امنیت هنوز تحقق نیافته است. در حالیکه مبارزه جهانی علیه تروریزم همچنان ادامه می یابد، بیشترین قیمت را در این جنگ از دید مالی و جانی هنوز هم مردم افغانستان می پردازد.
تروریزم در دهات و قصبات افغانستان ریشه ندارد و هرگز نداشته است. تمام منابع تروریزم و مراکز حمایوی آن در خارج از سرحدات افغانستان قرار دارد، بنابرین برای حفظ امنیت جامعه جهانی از تهدید تروریزم، مردم افغانستان نباید دیگر مجبور شوند تا در جنگ علیه تروریزم قربانی دهند و بار این جنگ را بر شانه های شان حمل نمایند.
بخاطر احترام به قربانی و سرسپرده گی های بیشمار مردم افغانستان و قربانی های جامعه جهانی، این جنگ با تروریزم باید به منابع اصلی آن کشانیده شود تا نتایج موثری را در قبال داشته باشد.

آقای رئیس،
ما امروز در افغانستان برای تحقق صلح و ختم خشونت به عنوان مبرم ترین نیاز تلاش می کنیم. با درک اینکه صلح بزرگترین آرزوی مردم افغانستان است و اینکه تلاش های نظامی نمی تواند یگانه راهکاری موثر در تامین امنیت باشد، به همین منظور پروسه صلح و مصالحه را آغاز کردیم تا تمامی عناصر مخالف مسلح را، به زنده گی صلح آمیز در جامعه برگردانیم.
سال گذشته در همین ماه، اشتراک خویش را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بخاطر ترور استاد برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح نیمه تمام گذاشتم. استاد توسط تروریستی به شهادت رسید که بنام پیام آور صلح آمده بود و با انجام دادن این ترور به پروسه صلح ما شدیداً ضربه وارد کرد. اما با وجود این همه، افتخار دارم که پسر استاد شهید آقای صلاح الدین ربانی که ریاست شورای عالی صلح را به عهده دارد، در ترکیب هیات افغانستان به نیویارک آمده است.
همانگونه که بار ها گفته ام، آغوش ما برای صلح و مصالحه نه تنها با طالبان بلکه تمامی مخالفین مسلح ای باز است که می خواهند به زنده گی آزاد، با عزت و صلح آمیز در کشور شان بر گردند. خواست ما در مقابل از آنها خیلی ساده است: پایان دادن به خشونت، قطع رابطه با شبکه های تروریستی، حفظ دستآورد های ده سال گذشته و احترام به قانون اساسی.
برای تسهیل و کمک در پروسه صلح، از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهم تا از تلاش های ما به طور کامل در زمینه حمایت کند. در این خصوص، از کمیته تعزیرات بر طالبان که در سال ۱۹۸۸ تشکیل گردیده می خواهم تا اقدامات عملی را برای حذف نام های سران طالبان از لست سیاه آن سازمان به عنوان گامی در جهت تسهیل مذاکرات مستقیم، اتخاذ نمایند.
ما آرزو داریم تا جمهوری اسلامی پاکستان منحیث کشور همسایه نقش مهم خویش را در راه برقراری صلح و پایان جنگ ایفا نماید. در سالهای اخیر از نزدیک با برادران پاکستانی ما بخاطر جلب حمایت شان از پروسه صلح افغانستان در گفتگو بوده ایم. ما به این باوریم که این گفتگو ها برای امنیت خود پاکستان، تمام منطقه و فراتر از آن حیاتی می باشد.
ما در روابط برادرانه خویش با پاکستان کاملاً متعهد هستیم، اما از چالش های نیز آگاهی داریم که ممکن است فضای باور و اعتماد میان ما را زیان برساند، مانند حملات اخیر راکتی بالای قریه های افغانستان که می تواند تلاش های جاری امنیت مشترک میان افغانستان و پاکستان را زیان جدی برساند.

آقای رئیس،
در جریان دو سال گذشته، اولویت های ملی ما این بود که نیروهای امنیتی افغانستان، مسئولیت امنیت خاک خویش را به عهده گیرند. پروسه انتقال تا اواسط سال ۲۰۱۳ میلادی تکمیل و نیروهای ناتو و آیساف تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند.

آقای رئیس،
سال قبل بر علاوه تداوم انتقال مسئولیت های امنیتی و پروسه صلح، سال پیشرفت های قابل توجه ای درعرصه گسترش و تقویت تعهدات و همکاری بین المللی نیز بود.
در اجلاس ماه می سران ناتو در شیکاگو، افغانستان تعهدات دراز مدت سازمان ناتو و دیگر کشور ها را در راستای آموزش، تجهیز و پایداری نیروهای امنیتی، بدست آورد. جامعه جهانی در ماه جولای امسال در کنفرانس توکیو تعهدات قوی خویش را برای رشد افغانستان در زمینه های اجتماعی و اقتصادی در "دهه تحول" تجدید کردند که ما از آنها تشکری می کنیم.
"چهار چوب حساب دهی متقابل" که در توکیو تصویب گردید، ساختار روشنی را برای مشارکت و همکاری های موثر به میان آورد. از جامعه جهانی بخاطر آماده گی شان برای هماهنگ ساختن کمک های شان طبق اولویت های ملی ما و مصرف مساعدت ها از طریق بودجه افغانستان، استقبال می کنیم.
ما هم از جانب خویش به تعهد مان برای بهبود حکومتداری و همکاری با متحدین بین المللی جهت از بین بردن سرطان فساد چه در حکومت افغانستان و یا سیستم کمک های جهانی، مجدداً تاکید کردیم.

آقای رئیس!
ما درک می کنیم که سرنوشت افغانستان به منطقه و ماحول آن پیوند خورده است. چه این سرنوشت در رویارویی با تهدیدات مشترک مانند تروریزم، افراطیت و یا مواد مخدر باشد و یا در فرصت های باشد که برای رشد و آسایش از آن می توانیم مستفید شویم. در این خصوص پروسه استانبول که در ماه نومبر سال ۲۰۱۱ آغاز گردید دستوری کار جدیدی را برای امنیت، اعتماد سازی و همکاری ها در سطح منطقه که افغانستان مرکز آن محسوب می گردد ارائه می کند. ما برای تامین روابط قوی و متداوم با همسایه های دور و نزدیک خویش از هیچگونه تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

آقای رئیس،
حالا به مسایل بین المللی می پردازیم، افغانستان وضعیت موجود در سوریه را با نگرانی دنبال می کند. از یکسال بدینسو هزاران تن از خواهران و برادران ما در سوریه در اثر خشونت های که روبه افزایش است جان های شانرا از دست می دهند. ما از تعیین لخضر ابراهیمی بحیث نمایند خاص سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب بخاطر حل بحران سوریه استقبال می کنیم. ما افغانها با آقای ابراهیمی آشنایی خوبی داریم، مردم ما برای او احترام زیادی قایل اند و موصوف تجربه ها و توانایی های زیادی را برای انجام کاری که در پیشروی اش است، با خود دارد.
در اینجا من مردم سوریه را خطاب می کنم که ما افغانها جنگ و خشونت را تجربه کرده ایم و این را می دانیم که بازسازی یک کشور به چه اندازه یی دشوار است. من به نماینده گی از مردم افغانستان از مردم سوریه آرزو زیادی دارم که هر چه زودتر با یکدیگر مذاکره نموده و از خشونت دست بردارند زیرا جبران نمودن آن کار آسانی نیست.
بحران جاری در فلسطین برای افغانستان و سایر کشور ها شدیداً قابل نگرانی است. مردم فلسطین از مدت زیادی بدینسو رنج دیده اند. به شمول حق ساختن دولت مستقل فلسطینی، ما از حقوق خواهران و برادران فلسطینی خویش به طور کامل حمایت می کنیم. ما می خواهیم تا اشغال خاک فلسطین دیگر پایان یابد و خواستهای برحق مردم فلسطین به حقیقت مبدل شود.

خانم ها و آقایان،
اصلاح سازمان ملل متحد موضوع مهمی در سطح بین المللی است، سازمان ملل متحد از بدو ایجادش نقش مهمی را در جهت بوجود آوردن جهان مصئون و با امن ایفا کرد که در اثر آن زنده گی مردم جهان بهتر شده است. این سازمان در جهت حفاظت از حقوق بشر و در راه آگاهی عامه در زمینه گام بردارد.
با وجود این، با در نظر داشت اینکه جهان در حال تحول است، ما از این حقیقت چشم پوشی نمی توانیم که سازمان ملل متحد به یک اصلاح همه جانبه نیاز دارد، تا بتواند در مطابقت با حالات موجود، چالش ها و واقعیت های جدید را بهتر انعکاس دهد. اصلاح شورای امنیت سازمان ملل متحد مساله یی می باشد که از مدت زیادی بدینسو مطرح شده است. اولویت ما باید ساختن شورای امنیتی باشد که در آن اصلاحات به وجود آمده، همه شمول، تمثیل کننده اراده کشور ها و مرجع شفاف باشد. همچنان از پیشرفت های که در این زمینه طبق چارچوب موسوم به مذاکرات بین الحکومات بدست آمده است، استقبال می کنیم.

از حوصله تان سپاس فراوان!


:: برچسب‌ها: متن سخنرانی حامد کرزی در نیویورکساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
بیش از یک هزار بنای تاریخی در افغانستان در معرض نابودی قرار دارند

وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان از نحوه برخورد جامعه جهانی در رابطه به صنعت توریزم در افغانستان انتقاد کرده و می گوید که دیدگاه آنان به هیچ صورت مشوق کننده این صنعت در افغانستان نیست.
سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به روز چهارشنبه در نشستی در کابل گفت، که در حال حاضر صعنت توریزم در افغانستان دچار انحطاط بوده و به گفته وی یک هزار و دو صد بنای تاریخی کشور در معرض نابودی قرار دارند.

آقای رهین در مورد چنین گفت:
« من چند مرتبه برای حکومت و جامعه جهانی هشدار داده ام که اگر افغانستان در جهت حفظ بنای های تاریخی مورد کمک قرار نگیرد، ما شاهد نابودی بخشی از دست آورد های تاریخی ملت ما که در عین حال جز میراث فرهنگی جهان است، خواهیم بود. »
آقای رهین همچنان افزود، به اساس محاسبات که انجام شده، افغانستان از ظرفیتی برخوردار است که اگر صنعت توریزم در آن رشد داده شود، می تواند سالانه چهار تا هفت ملیارد دالر از جهت این صنعت عایدات خالص بدست بی آورد.

در نشست که به مناسب تجلیل از روز جهانی توریزم و بررسی این صنعت در افغانستان برگزار گردیده بود، مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ، نماینده بنیاد آغا خان، مسوولین اتاق تجارت و صنایع و شماری از مقام های دیگر اشتراک نموده بودند.
اشتراک کننده گان مشکلات امنیتی را عمده ترین مشکل در بخش انکشاف و رشد صنعت توریزم در افغانستان عنوان کردند.

بنیاد آغا خان در افغانستان که طی چند سال گذشته در بخش توسعه صنعت توریزم در افغانستان کمک کرده است، صنعت توریزم در کشور را یک منبع خوب در آمد اقتصادی خوانده و به رشد و انکشاف آن تاکید کرد.

علی موجی نمایندهء سیاسی آغا خان در افغانستان، که در این نشست اشتراک داشت، ضمن تاکید بر حمایت و همکاری در بخش صنعت توریزم در افغانستان گفت، که حکومت افغانستان جهت انکشاف صنعت توریزم باید پالیسی را اختیار نماید که بر توسعه و رشد این صنعت اثر گذار باشد.

« ارزش توریزم از دید هر دو جانب مهم دانسته شده و یک منبع خوب اقتصادی برای مردم افغانستان شمرده می شود که نباید نا دیده گرفته شود. با وجود نگرانی ها امنتی و سایر چالش ها موقع مناسب تر از این یافت نخواهد شد، باید طریقه درست آن را دریابیم، و صنعت توریزم را از راه های مختلف انکشاف بدهیم. باید طرح های مشخصی برای رشد و توسعه این صنعت در افغانستان، جستجو گردد و پالیسی را دریابیم که چگونه میتوان فرهنگ اصیل افغانی را حفظ کرد. »

در این نشست پیام رییس جمهور کرزی به مناسب روز جهانی توریزم نیز به خوانش گرفته شد. آقای کرزی در این پیام گفته است که باید تلاش به عمل آید تا در دهه تحول برای رشد صنعت توریزم در افغانستان اقدامات جدی روی دست گرفته شود. در این پیام همچنان گفته شده، که جهت ایجاد یک انستیتیوت در بخش صنعت توریزم در افغانستان، گام های عملی برداشته شده است.

مجسمه های بزرگ بودا در بامیان، منار جام در غزنی، مقبره تیمور شاه در کابل، مسجد جامع در هرات و تخت رستم در سمنگان از مشهور ترین بنا های تاریخی در افغانستان شمرده می شوند. گفته می شود افغانستان در سال های قبل از جنگ در آمد خوبی از بابت صنعت توریزم داشت، اما در سه دهه گذشته به سبب جنگ و نا امنی ها صنعت توریزم در این کشور از رونق باز مانده است.


:: برچسب‌ها: بیش از یک هزار بنای تاریخی در افغانستان در معرض ناساعت : 7 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
معرفي مديركل جديد اموراتباع ومهاجرين خارجي وزارت كشور

بنابرگزارش روابط عمومي اداره كل اموراتباع ومهاجرين خارجي وزارت كشور مراسم توديع ومعارفه مديركل سابق وجديد اداره كل مذكور صبح روزيكشنبه 12/6/91 در سالن اجتماعات اداره كل برگزار گرديد.

دراين مراسم كه با حضور معاون امنيتي وانتظامي وزير كشور ، تني چند از مديران كل ستادي وزارت كشور ومديران كل امور اتباع ومهاجرين خارجي استانداريهاي سراسر كشور و كاركنان اموراتباع ومهاجرين خارجي انجام شد آقاي عبداللهي ضمن تشريح برنامه ها و سياستهاي جاري كشور پيرامون مسائل اتباع خارجي ، از زحمات وتلاشهاي خستگي ناپذير آقاي سيدمحمدتهوري تشكر و قدرداني نموده و سپس ضمن معرفي آقاي عزيز كاظمي بعنوان مديركل جديد امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور ابراز اميدواري كردند تا برنامه ها وسياستهاي جاري همانند گذشته باقوت وسرعت بيشتري به مورد اجرا گذاشته شود.


:: برچسب‌ها: معرفي مديركل جديد اموراتباع ومهاجرين خارجي وزارت كساعت : 5 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري فارس گفت: اتباع خارجي مجاز حداكثر تا نيمه مهرماه فرست دارند تا كارت‌هاي آمايش 8 را دريافت كنند.
به گزارش اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي به نقل از خبرگزاري ايسنا، غلام‌رضا غلامي افزود: طرح آمايش 8 اتباع خارجي از سوم شهريورماه آغاز شده و تاكنون 84 درصد از اتباع افغاني مجاز، كارت اقامت دريافت كرده‌اند.
وي گفت: تنها دارندگان كارت آمايش 8 بعد از تاريخ 15 مهرماه امسال به‌عنوان تبعه خارجي مجاز محسوب خواهند شد و كساني كه كارت آمايش 8 خود را دريافت نكرده‌اند غيرمجاز تلقي شده و مأمورين انتظامي موظف به دستگيري و طرد اين افراد هستند.
غلامي تصريح كرد: صرفاً فرزندان آن دسته از اتباع افغاني كه كارت آمايش 8 خود را دريافت كرده‌اند، مجاز به ثبت‌نام در مدارس هستند.
مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري فارس همچنين گفت: اتباع افغاني داراي كارت آمايش 8 بايد به اداره كار و امور اجتماعي مراجعه و كارت اشتغال خود را كه شامل تعدادي از مشاغل مجاز مي‌شود، ‌تمديد كنند.
وي با تاكيد براينكه كارت اقامت مجوزي براي اشتغال محسوب نمي‌شود، گفت: تمام كارفرماياني كه كارگران فاقد كارت كارگري را به‌كارگيرند، براساس ماده 181 قانون كار جريمه و به محاكم قضايي معرفي خواهند شد.
غلامي گفت:‌ اتباع عراقي داراي كارت هويت نيز بايد تا تاريخ 91 جهت دريافت كارت جديد به اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري فارس مراجعه كنند.

:: برچسب‌ها: آخرين مهلت دريافت كارت آمايش 8 اتباع خارجي 15 مهرساعت : 5 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
چهارشنبه 15 شهريور 1391 اطلاعيه مسابقه افغانستان شناسي ويژه دانشجويان و فارغ التحصيلان مراكز آموزش عالي و حوزه هاي علميه
با عنايت به اينكه مسابقه افغانستان شناسي از تاريخ 16/6/91 آغاز بكار خواهد نمود، لذا از عموم اقشار مخاطب صدرالاشاره اين مسابقه درخواست مي گردد، حداكثر تا تاريخ 30/7/91 مطالب مورد نظر خود كه قاعدتا مي بايستي منطبق با يكي از عناوين پيوست اين اطلاعيه باشد را در قالب مقاله ، آلبوم تصاوير مرتبط با عناوين ، فيلم نمايشنامه، سرود و ... از طريق پست الكترونيكي mos.bafia@yahoo.com ارسال نمايند.
شايان ذكر است مطالب واصله توسط هيئت علمي مسابقه بررسي و ارزيابي خواهد شد و متعاقبا نمرات آن به شركت كنندگان اعلام خواهد گرديد.
ليست نمرات بشرح ذيل است:
هرصفحه مقاله پذيرفته شده
1نمره
تصاوير پذيرفته شده
1نمره
فيلم پذيرفته شده
هر دقيقه 2 نمره
سرود ،موسيقي و شعر پذيرفته شده
هر دقيقه 1 نمره
خاطره پذيرفته شده
هر خاطره 1 نمره
(به مقالات ،اشعار ،تصاوير،فيلم، خاطره و سرودي كه توسط هيئت علمي مسابقه پذيرفته نمي شود نيز يك چهارم امتيازات تعيين شده تعلق مي گيرد.)
عناوين مسابقه دانشجويان و فارغ التحصيلان(1)
تقسيمات كشوري افغانستان
ولايات
ولسوالي ها
پايتخت و شهرهاي مهم
جغرافياي اقتصادي افغانستان
معادن
فرودگاهها و خطوط هوايي افغانستان
راه ها و...
آثار باستاني و ديدنيهاي افغانستان
ميراث فرهنگي افغانستان
مراكز تفريحي و تفرجگاههاي افغانستان
جاذبه هاي توريستي افغانستان
هنر و معماري
موزه هاي افغانستان
فرهنگ و تمدن افغانستان
جشن هاي ملي در افغانستان
روز ملي افغانستان
اعياد و مناسبت ها
آداب و رسوم مردم افغانستان
انواع پوشش مردم افغانستان
انواع غذاهاي افغانستاني
بحرانهاي پناهندگي و آوارگي مردم افغانستان
تعداد پناهندگان هر بحران/بحران پناهندگي
كشورهاي ميزبان و جمعيت پذيرش شده
(خاطرات، تصاوير،فيلم)
هنر در افغانستان
تئاتر
سينما
موسيقي
دستاوردهاي آوارگي مردم افغانستان
خاطرات، تصاوير، فيلم
ورزش و سرگرمي هاي افغانستان
بازيها و سرگرميهاي افغانستان
ورزش افغانستان
آلبوم مسابقه افغانستان شناسي
اشعار و سرودهاي وطن پرستي
فيلم از وطن،تصاوير و ...

:: برچسب‌ها: اطلاعيه مسابقه افغانستان شناسي از سوی دفتر امور اتساعت : 10 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین
کرزی: اوضاع افغانستان هرگز به 11 سال پیش باز نمی‌گردد
به گزارش اسلام تایمز به نقل از فارس؛ رئیس جمهور افغانستان در سفر به آمریکا عصر روز گذشته در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه آمریکا در «نیویورک» دیدار کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: حامد کرزی در این دیدار با اشاره به گزارش‌های غیرواقعی برخی از رسانه‌های غربی در خصوص آینده افغانستان، اظهار داشت که این امر باعث نگرانی مردم افغانستان شده است.

رئیس جمهور افغانستان ضمن یادآوری از دستاوردهای دولت افغانستان در 11 سال گذشته، تصریح کرد: گزارش های غیرواقعی رسانه‌های غربی درباره افغانستان، بر موفقیت‌ها در افغانستان، تأثیر منفی می‌گذارد.

کرزی خاطرنشان کرد که افغانستان هیچگاه به 11 سال پیش برنمی‌گردد.

بر اساس این منبع، حامد کرزی در خصوص روند مذاکرات صلح، حمله سربازان افغان به نظامیان خارجی و تحویل بقیه زندانیان به دولت افغانستان نیز با وزیر خارجه آمریکا بحث و گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به نقش پاکستان در روند مذاکرات صلح افغانستان، اظهار داشت: برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان، به تلاش‌های مشترک خود با دولت پاکستان ادامه می‌دهد تا طالبان حاضر به مذاکره شود.

در این اواخر برخی رسانه‌های غربی با نگرانی از اوضاع افغانستان پس از 2014، گمانه‌زنی کرده بودند که  افغانستان پس از این سال، دچار بحران امنیتی و سیاسی خواهد شد.

همچنین برخی از رسانه‌های دیگر غربی، گزارشی را در خصوص تبانی دولت افغانستان با طالبان پس از سال 2014 میلادی، منتشر کردند که دولت افغانستان به شدت آن را رد کرد.

:: برچسب‌ها: کرزی, اوضاع افغانستان هرگز به 11 سال پیش باز نمی‌گرددهشدار به اتباع افغانستاني مقيم ايران
نوشته شده در چهارشنبه پنجم مهر 1391
ساعت : 9 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

همه چیز بعد از سفر آنتونيو گوترس رئيس كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان به ایران شروع شد.
این مقام سازمان ملل به تاریخ 25/6/91 با دعوت وزیر داخله ایران وارد تهران شد، وی در مدت اقامت دو روزه خود در ایران با رییس جمهوری ایران، دکتر احمدی نژاد، مصطفی نجار وزیر داخله ایران و ساير مقامات عالي جمهوري اسلامي ايران، دیدار و ملاقات کرد.

رئيس كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان، در یکی از همین دیدارها بود که اعلان کرد، سازمان ملل طرحی را روی دست دارد که بر اساس آن شماری از مهاجران افغانستانی مقیم ایران به کشورهای ثالث (استرالیا، فنلاند و سویدن) منتقل می شوند. اگر چه این مقام سازمان ملل تاکید کرده بود که این سخن در حال حاضر فقط یک طرح است و برای نهایی شدن آن زمانی زیاد درکار است. (ممکن این زمان سالها طول بکشد) اما متاسفانه بعضی از افراد سودجوی افغانستانی و ایرانی این سخن مقام سازمان ملل را دست آویز قرار داده و از یک هفته به این سو با عنوان فرم ثبت نام کشور استرالیا بر چشم کم بین مهاجران درمانده افغانستانی خاک میزنند.

موضوع ثبت نام مهاجران افغانستانی مقیم ایران، برای مهاجرت به کشور استرالیا در کافی نت ها از اساس دروغ است. پیش از این خبر این کلاه برداری آشکار از تهران و شهر های دیگر را شنیده بودم و به دنبال مکانی بودم که با چشم خود ببینم و قضیه را بررسی کرده مطلبی بنویسم. بر همین اساس دیروز دوستی به من زنگ زد و گفت در میدان انقلاب تهران دفتری برای مهاجران افغانستانی فرم ثبت نام مهاجرت به استرالیا صادر می کند. سریع رفتم به میدان انقلاب ساختمان 310 طبقه 2 ، با تاسف تعداد زیادی از مهاجران را دیدم که سعی بر دریافت فرم دارند. از آنها پرسیدم که برای هر فرم چند می گیرد، گفتند: مبلغ 8000 تومان، در مقابل خانمی که پشت کامپیوتری نشسته بود و فرم ها را از سایت مورد نظرش پرینت می گرفت به آنها می داد. البته با یک رسید 8000 تومانی کاغذ معمولی بدون مهر و امضا.

دیشب از دوستی شنیدم که ازدحام مهاجران افغانستانی در مقابل سفارت استرالیا به حدی بوده که موتر ها به سختی از خیابان نزدیک به سفارت عبور می کردند. و همین فرم کذایی ثبت نام را بعضی از سودجویان در برابر دفتر سازمان ملل در تهران تا بیست هزار تومان هم به فروش رسانده اند. فرمی که سه برگ است و پول کوپی آن 300 تومان می شود.

روز چهارم ماه میزان هم متاسفانه زمانی که به محل کارم می رفتم، در ضلع شمالی میدان انقلاب تهران در اولین کوچه سمت چپ خیابان کارگر شمالی، کافی نتی مشغول این کار بود و جمعیت بی خبر و نا آگاه مهاجران در صف دریافت فرم ثبت نام مهاجرت به استرالیا، اگرچه به آنها موضع را شرح دادم و گفتم به دیگران هم بگویند که این کار دروغ است. ولی آن ها از سر درماندگی به سخنان من تردید داشتند.

ساعت 9 در محل کارم بودم که دوستی از پاکدشت ورامین به من تلفن زد و گفت جمعیتی زیادی از مهاجرین برای ثبت نام استرالیا از این حاشیه شهر عازم تهران هستند، قضیه ثبت نام استرالیا چیست؟ به دوستم گفتم که قضیه کلاه برداری است، ولی بر شدت تاثر من از این همه بی خبری، نا آگاهی و سادگی هموطنان آواره ام افزوده شد.

سفارت افغانستان می بایست که وارد ماجرا و آگاهی بخشی مردم شود، که نشده است. مسئولین سفارت در تهران خود را به بی خیالی و ناشنوایی عجیبی زده اند و خواب خوش مصئونیت دیپلوماتیکی شان را می بینند. لطفا شما دوستان فرهنگی به مردم اطلاع رسانی کنید که فریب این کلاه برداری آشکار را نخورند. این فرم ها را هر کسی که به انترنت آشنایی داشته باشد می تواند دریافت کند. جدای از آن این فرم برای مهاجران امثال ما نیست. شما فرض کنید مسئول سودجوی یک کافی نت در یک هفته تعداد هزار فرم با مبلغ 8 هزار تومان صادر کند، در نتیجه رقم بالای هشت میلیون تومان می شود. مبالغ بالا و پایینش بماند.

این درست است که مهاجران افغانستانی از این جا رانده و از آنجا مانده، اند. این درست است که سختی های زیادی را تحمل می کنند. این درست است که بسیاری از آنها از سر ناچاری و درماندگی به هر شاخه ای چنگ می اندازند. این درست است که آنها غافل و بیخبراند. اما این سبب نمی شود که ما شاهد ظلم آشکاری باشیم و لب فرو بندیم. وظیفه همه قلم به دستان است که در باره این موضوع روشن گری کنند. هرکسی به هر طریقی که می توانند.

منبع


:: برچسب‌ها: هشدار به اتباع افغانستاني مقيم ايراند شهید ډاکتر نجیب الله لنډه پیژندگلوئ
نوشته شده در سه شنبه چهارم مهر 1391
ساعت : 6 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

د شهید ډاکتر نجیب الله لنډه پیژندگلوئ

     محترم نجیب الله د اختر محمد زوی د ١٣٢٥ کال د اسد د میاشتې په ١٥ نیټه د کابل په «مراد خانیو» کې په یوی مسلمان دینداری پښتنې کورنۍ کې زیریدلی دی  او په ١٣٣١ کال کی یی خپله لومړنۍ زده کړه د کابل د ده افغانانو په ابتدایي ښوونځی کې پیل او په ١٣٤٢ کال یې د کابل د «حبیبیی» لیسی څخه په اعلی درجه بکوریا لاس ته راوړه.

...........ادامه..........

:: برچسب‌ها: د شهید ډاکتر نجیب الله لنډه پیژندگلوئ
 ساعت : 6 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

یک زن ۹۲ ساله بلجیمی که رفتار و منش یک خانواده مسلمان وی را جذب کرده بود، به اسلام گروید و مسن‌ترین تازه‌مسلمان جهان لقب گرفت.

بر اساس گزارش رسانه‌های بلجیمی، «جورجیت لیپاول» که ۹۲ سال دارد و در شهر «بیراخم» بلجیم زندگی می ‌کند پیرترین فردی است که به دین اسلام گرویده است.

دلیل اصلی گرویدن این پیرزن بلجیمی، رفتار و منش خانواده مسلمانی است که با وجود آنکه خانواده این پیرزن وی را به خانه سالمندان سپرده بودند اما او را به حضور پذیرفته و مدت‌ها از وی مراقبت کردند.

این خانواده مسلمان مغربی اعلام کردند به این دلیل از وی مراقبت و نگهداری کرده‌اند چون خداوند دعای افراد سالمند را مستجاب می‌کند.

جورجیت پس از آن که به اسلام گروید،پوششی اسلامی برای خود انتخاب و از دست دادن با مردان نامحرم نیز خودداری کرد.

فرزندان جورجیت لیپاول از ۴۰ سال پیش تصمیم گرفته بودند وی را به خانه سالمندان ببرند اما همسایه مسلمان آنها مانع از این اقدام شد و از آنها خواست تا اجازه دهند این زن سالمند با آنها زندگی کند.

جورجیت می‌گوید در مدت زندگی با این خانواده مسلمان، جذب اسلام شده و دیدن نماز جماعتی که خانواده برپا می‌کنند و اهمیتی که آنها برای زندگی خانوادگی خود قائل هستند برایش بسیار جالب بوده و این زندگی و رفتار بر خلاف شیوه زندگی خانواده‌اش که بنا به تعبیر جرجیت «کاملا سرد» بوده، است.

جورجیت لیپاول در سفری که سال گذشته به مغرب داشته، تمام ماه رمضان را روزه گرفته که اولین تجربه روحی واقعی وی بوده است. وی پس از آن به مسجدی در بروکسل رفت و اسم «نور» را برای خود برگزید و به عنوان پیرترین فردی شناخته شد که به اسلام گرویده است.:: برچسب‌ها: یک زن ۹۲ ساله بلجیمی که رفتار و منش یک خانواده مسل, به اسلام گرویدافزایش 40 درصدی حاصلات پسته
نوشته شده در شنبه یکم مهر 1391
ساعت : 7 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

امسال حاصلات پسته در ولایت بدخشان نسبت به سال گذشته تا 40 درصد افزایش یافته است.

ریاست زراعت آبیاری ولایت بدخشان می گوید حفاظت از شورهای پسته و چیدن بموقع آنها باعث افزایش هستند

سال گذشته باشندگان شهر بدخشان نزدیک به 4000 هزار تن پسته جمع اوری کرده بودند در حالی که این رقم به بیش از 7000 هزار تن رسیده است.

با این همه رئیس زراعت بد خشان می گوید که هنوز هم در بخش های از این ولایت پسته پیش از پخته شدن چیده می شود و نیروهای امنیتی از جلوگیری از این کار جدا اقدام نمی کند.:: برچسب‌ها: افزایش 40 درصدی حاصلات پسته, افغانستانسفر وزیر تحصیلات عالی کشور به ولایات مختلف
نوشته شده در شنبه یکم مهر 1391
ساعت : 7 بعد از ظهر
نویسنده : کیلکین

عبیدالله عبید وزیرتحصیلات عالی کشور بمنظور تطبیق فرمان 45 رییس جمهور به ولایات بلخ، جوزجان ،سرپل و سمنگان سفر کاری نموده و با والی ولایت جوزجان دیدار کردند.

در این ملاقات که هیات رهبری مقامهای جوزجان و هیات رهبری و استادان دانشگاه جوزجان حضور داشتند والیولایتجوزجان ضمن خوشامد گویی به وزیر تحصیلات عالی خواهان همکاری وزارت تحصیلات عالی جهت حل بعضی مشکلات موجود به دانشگاه جوزجان شده اند همچنین تعدادی از استادان دانشگاه جوزجان در رابطه با وضعیت تحصیلی دانشگاه جوزجان صحبت نموده خواهان همکارب بیشتر گردیدند.

سپس وزیر تحصیلات عالی کشورضمن ابراز خرسندی از این دیدار وعده هر گونه همکاری را در جهت رشد و انکشاف دانشگاه جوزجان و رفع مشکلات موجود را دادند. طبق خبری دیگر سنگ تهداب تعمیری موسسه تحصیلات عالی سمنگان به ارزش 560 هزار دالرتوسط دکتر عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی به زمین کذاشته شد.

وزیر و هیات همراهشان مورد استقبال خیرالله انوش، والی ولایت سمنگان، محمد عاصف عظیمی عضو مجلس سنا، خرم رییس امنیت ملی و تعداد زیادی از رییسان و مسوولان آن ولایت قرار گرفت.

از بودجه انکشافی وزارت تحصیلات عالی در محوطه آن موسسه در دو طبقه به طور اساسی توسط شرکت ساختمانی بابله به مدت یکسال اعمال می شود.

وزیر تحصیلات عالی در هنگام تهداب گذاری وعده داد که در آینده در جهت اعمار جمنازیوم وساحه سبز همکاری خواهد نمود وی با قطعنوار لابراتوارو کتابخانه سمنگان رانیز افتتاح نمود و سپاس نامه هایی را به والی ولایت سمنگان و از جانب والی ولایت به وزیر تحصیلات عالی بمنظور توجه بیشتر به موسسه عالی سمنگان تقدیم گردید .

به همین سان در این سفر در دیدار با عطا محمد نور والی ولایت بلخ سنگ تهداب موسسه عالی سر پل را نیز به زمین گذاشته است.

این نهمین سنگ تهدابی است که توسط وزیر در نهادهای تحصیلی کشور به زمین گذاشته می شود.


:: برچسب‌ها: سفر وزیر تحصیلات عالی کشور به ولایات مختلف